Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore lucrate in weekend
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore lucrate in weekend

buna ziua,
va rog frumos sa-mi spuneti cum ar trebui sa procedez in urmatoarea situatie:
intr-0 luna cu 160 de ore lucratoare un salariat care lucreaza in 3 schimburi , a efectuat 8 ore schimbul I intr-o sambata, iar luni seara a fost schimbul III ( a avut liber 48 de ore consecutive ).
la sfarsitul lunii s-au acumulat 168 de ore.
cum se platesc cele 8 ore din weekend, in afara de 5% spor negociat pentru astfel de ore.
va multumesc !

cu stima,
cristinast, utilizator
Pentru 8 ore suplimentare se ia liber platit 8 ore nu 16 ore.

Raspuns la intrebare : nu constituie contraventie
la fel si pentru 8 ore lucrate in sarbatori legale, se ia tot un liber platit , sau doua zile libere platite?

va multumesc!
Se ia tot un liber .
va multumec!
Bună ziua,
Revin la acest aspect legat de munca prestata in weekend
Am avut control de la ITM și mi au spus ca cele 8 ore lucrate în weekend care exced nr. de ore lucrătoare din luna, adică 160, trebuie plătite ca ore suplimentare.
Va multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Munca prestata in zilele de sambata sau duminica nu constituie munca suplimentara ci munca in zilele de repaus saptamanal