avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore lucrate in weekend
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore lucrate in weekend

ore lucrate in weekend

buna ziua,
va rog frumos sa-mi spuneti cum ar trebui sa procedez in urmatoarea situatie:
intr-0 luna cu 160 de ore lucratoare un salariat care lucreaza in 3 schimburi , a efectuat 8 ore schimbul I intr-o sambata, iar luni seara a fost schimbul III ( a avut liber 48 de ore consecutive ).
la sfarsitul lunii s-au acumulat 168 de ore.
cum se platesc cele 8 ore din weekend, in afara de 5% spor negociat pentru astfel de ore.
va multumesc !

cu stima,
Ultima modificare: Miercuri, 2 Decembrie 2020
cristinast, utilizator
Cel mai recent răspuns: cristinast , utilizator 18:50, 24 Iulie 2021
Pentru 8 ore suplimentare se ia liber platit 8 ore nu 16 ore.

Raspuns la intrebare : nu constituie contraventie
la fel si pentru 8 ore lucrate in sarbatori legale, se ia tot un liber platit , sau doua zile libere platite?

va multumesc!
Se ia tot un liber .
va multumec!
Bună ziua,
Revin la acest aspect legat de munca prestata in weekend
Am avut control de la ITM și mi au spus ca cele 8 ore lucrate în weekend care exced nr. de ore lucrătoare din luna, adică 160, trebuie plătite ca ore suplimentare.
Va multumesc!


Cornel Vasile a scris:

Munca prestata in zilele de sambata sau duminica nu constituie munca suplimentara ci munca in zilele de repaus saptamanal

Alte discuții în legătură

Durata normala a timpului de lucru coraliana coraliana O soc. are salariati care din motive bine intemeiate(asigura paza si ordinea publica) efectueaza mai mult de 8 ore/zi, dar numar total din luna este cel al ... (vezi toată discuția)
Pontaj lunar ore suplimentare, weekend si sarbatori legale ( ... cristinast cristinast pontaj lunar ore suplimentare, weekend si sarbatori legale ( care se platesc in aceeasi luna) buna ziua, va rog frumos sa-mi spuneti daca procedez corect la ... (vezi toată discuția)
Plata ore weekend Roberta. Botez Roberta. Botez Bună ziua, As dori sa știu dacă este corect următorul aspect: o persoana lucrează normal 8 ore pe săptămână de luni pana vineri. Dar un weekend ... (vezi toată discuția)