avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata pausal sau plata toate pierderile aferente ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata pausal sau plata toate pierderile aferente Asociatiei de locatari

Buna ziua!

In blocul de apartamente unde locuiesc, ca urmare a unei decizii CeX si a votului Adunarii generale, s-a decis preschimbarea apometrelor existente cu un tip de apometre cu citire radio.

Personal, refuz aceasta modificare. Mi s-a comunicat ca daca nu imi voi preschimba apometrele, nu voi fi trecuta la plata pausal (5.1 per persoana apa rece si 3.3 apa calda), ci toate pierderile le voi suporta eu.

Va rog sa imi spuneti daca acest lucru este justificat legal.

Fac precizarea ca citirea actuala a apometrelor existente evidentiaza pentru apartamentul in care locuiesc un consum mai mare decat cel de pausal, fac citirea corecta in fiecare luna si platesc sumele aferente. Nu vad niciun motiv pentru care as investi in alte apometre.

Va multumesc pentru ajutor.
Cel mai recent răspuns: Milady09 , utilizator 13:36, 7 Decembrie 2020
Decizia AG este ilegala. Conform legii 196/2018 hotaririle AG se iau pentru probleme privind gestionarea partii comune. Apometrul este proprietate individuala.
Legea 196/2018 nu prevede obligativitatea ca proprietarii sa aiba apometre cu transmisie radio, ci doar apometre :
Articolul 32
(1)Proprietarii sunt obligati sa ia masuri pentru consolidarea si modernizarea condominiului, modernizarea echipamentelor, instalatiilor si dotarilor aferente, montarea contoarelor pentru individualizarea consumurilor la nivel de proprietate individuala, reabilitarea termica in scopul cresterii performantei energetice, precum si reabilitarea structural-arhitecturala a anvelopei condominiului pentru cresterea calitatii arhitectural-ambientale a acestuia, potrivit prevederilor legale, in conditiile mentinerii aspectului armonios si unitar al intregului condominiu, indiferent de natura interventiilor.
[ link extern ]

Va multumesc pentru raspuns.

Intr-o postare pe care am initiat-o acum cateva luni, mi-ati raspuns acelasi lucru. Am avut discutii in acest sens cu CeX, nu am fost luata in seama.

Totusi, intrebarea mea ramane daca in ideea in care nu imi preschimb apometrele, voi plati toate pierderile, asa cum tocmai mi-a fost sugerat.

Va multumesc din nou.


latka a scris:

Decizia AG este ilegala. Conform legii 196/2018 hotaririle AG se iau pentru probleme privind gestionarea partii comune. Apometrul este proprietate individuala.
Legea 196/2018 nu prevede obligativitatea ca proprietarii sa aiba apometre cu transmisie radio, ci doar apometre :
Articolul 32
(1)Proprietarii sunt obligati sa ia masuri pentru consolidarea si modernizarea condominiului, modernizarea echipamentelor, instalatiilor si dotarilor aferente, montarea contoarelor pentru individualizarea consumurilor la nivel de proprietate individuala, reabilitarea termica in scopul cresterii performantei energetice, precum si reabilitarea structural-arhitecturala a anvelopei condominiului pentru cresterea calitatii arhitectural-ambientale a acestuia, potrivit prevederilor legale, in conditiile mentinerii aspectului armonios si unitar al intregului condominiu, indiferent de natura interventiilor.
[ link extern ]


Legal e sa platiti tot ce este afisat pe lista de cheltuieli lunare. Puteti insa contesta acea lista conform legii. Cititi art. 28 si 29. Exista chiar posibilitatea sa ajungeti in instanta.

Eu nu am cum sa va garantez ca nu vor face ceea ce v-au spus, cine stie ce interese economice cu vreun furnizor de apometre radio sunt la mijloc, sau, chiar oamenii din conducerea asociatiei dvs. sunt efectiv prosti, nu cunosc deloc legea dupa care va reprezinta.

Chiar daca o hotarire AG este ilegala, asta trebuie s-o dovediti in instanta. Altfel, pina la a dovedi ilegalitatea aveti de platit :
Articolul 52
(1)Daca o hotarare a adunarii generale este contrara legii, statutului sau acordului de asociere a asociatiei de proprietari ori este de natura sa prejudicieze interesele proprietarilor, acestia sau orice persoana care se considera vatamata intr-un drept al sau pot/poate ataca in justitie respectiva hotarare.
(2)Actionarea in justitie in conformitate cu prevederile alin. (1) nu intrerupe executarea hotararii decat in cazul in care instanta dispune suspendarea acesteia.


Varianta instanta este scoasa in totalitate din discutie. Proprietarul apartamentului este in incapacitatea mentala si fizica de a se prezenta in instanta, este institutionalizat si nu este facut niciun demers legal catre vreun apartinator de a-i reprezenta interesele.

Cand te lupti singur contra sistemului, nu ai deci alta solutie decat sa joci asa cum hotaraste majoritatea.

Atata timp cat in acest moment, pana la preschimbarea apometrelor, este afisat in ziua in care se face citirea ca pentru cei care nu indeplinesc aceasta cerinta, vor fi facturati in sistem pausal, cu specificarea de 5,1 per persoana apa rece si 3.3 apa calda, as fi vrut sa stiu daca aceste cantitati sunt definite intr-o norma legislativa sau sunt pur si simplu, hotarate de CeX, care pot hotari la o adica sa modifice aceste cantitati pentru pausal la 20 apa rece si 15 apa calda cand vor considera de cuviinta.
Nu v-am propus direct instanta, daca asta ati inteles, ci a urma indicatiile din articolele pe care vi le-am subliniat anterior, 28 si, eventual 29..
Nici pausalul nu e legal.. E ca si cum nu ati avea contorizare si nu transmiteti indexul.
Legea 196/2018 va obliga doar sa aveti consum de apa contorizat si atit. Treaba cu apometre cu transmisie radio e o "inventie" recenta, de citiva ani.

Dar daca ati dorit norme, poftiti:
[ link extern ]
Repartitorul este apometrul.

Insa daca va factureaza ceva pe listele de cheltuieli lunare, daca nu rezolvati prin contestarea acelor cheltuieli la presedintele de asociatie, conform art. 28, e posibil, pina la urma, sa ajungeti si in instanta.

Ultima modificare: Luni, 7 Decembrie 2020
latka, moderator

Alte discuții în legătură

Imi spuneti, va rog, cat este consumul pausal la apa rece si ... puimicc puimicc Imi spuneti, va rog, cat este consumul pausal la apa rece si apa calda? Imi spuneti, va rog, ce act normativ reglementeaza acest aspect? (vezi toată discuția)
Consum apa pausal in bucuresti Anca07 Anca07 Vara trecuta am facut verificarea metrologica a contoarelor de apa in bloc, dar 5 apartamente au refuzat aceasta verificare si nici nu au montat contoare noi. ... (vezi toată discuția)
Calcul eronat techem sau sunt eu absurd ? de curand am luat in ... Mytro Mytro Calcul eronat Techem sau sunt eu absurd ? De curand am luat in administrare o asociatie unde calculul se face de catre Techem, exista o parte proprietari ... (vezi toată discuția)