Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul muncii - hărțuire, nedreptăți multiple
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul muncii - hărțuire, nedreptăți multiple

am lucrat 17 ani in desfacere, dar in anul 2013 am fost anuntata ca o alta persoana imi va lua locul(era amanta unuia din cei veniti la conducere) si in urma refuzului de a ma muta am primit doua decizii cu acelasi nr. de inregistrare pe doua birouri diferite
din acel moment am devenit sursa de cadre a unitatii si pana 2017 am fost mutata in diferite birouri,In anul 2017 ,are loc o restructurare si aceiasi persoana din conducere hotaraste sa ma dea afara,dar ptr .ca nu reuseste,formeaza o comisie cu ceilalti din conducere si vreme de 3 h ma sicaneaza ca sa renunt la postul de inginer si sa accept post de muncitor,desi postul meu nu se restructurase(in locul meu sunt aduse alte 2 persoane).In urma refuzului meu,dupa 3 zile imi ofera un alt post de inginer,dar in productie
accept,dar constat ca la noul loc de munca programul de lucru este de 9 h(platite doar 8h),problemele continua,in anul 2019 ma trimit la comisia de disciplina ptr. ca nu am fisa de aptitudini,comisia constata ca de fapt aveam si nu primesc sanctiune,dar din cauza stresului am un accident de tren ,in urma caruia ma lovesc la cap si stau in medical 90 zile
am cel mai mic salariu,desi acopar activitatea celui mai mare sector,am cerut sa fiu mutata la vechiul loc de munca,dar nu am primit niciun raspuns, Odata cu restructurarea la sector au fost repartizarta mai multe persoane,dar numai eu am plecat si cu un functionar economic care isi semneaza vreme de 2 ani concubina in condica,desi si ea trebuia sa lucreze la sector
nu asi avea ce cauta la sector ,deoarece am alta pregatire,dar pentru ca am semnat sunt obligata sa ma duc,in timp ce barbati cu 6 pana la 12 clase peste mine stau ascunsi in birourile de la sediu
nu cred ca 50 % din personal ocupa locul de munca trecut in C.I.M.
CE POT FACE?
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua. Doamna, in aceasta problema nu prea aveti ce face. Cred ca va dati seama ca in astfel de situatii deciziile celui venit la conducere se iau cu alta parte a corpului, alta decat creierul. Din cauza shimbarii locului responsabil cu luarea deciziilor, au picat corporatii mari. Hartuirea va continua atat timp cat cel din conducere este animat de nepotrivitul organ cu care ia deciziile (nu il pot pomeni aici...).
Veti primi tot felul de sfaturi juridice, perfecte din punct de vedere teoretic, insa total inutile practic.
Incercati sa va schimbati locul de munca (adica angajatorul).
A propos, daca v-ati accidentat in timp ce calatoreati cu trenul catre / de la locul de munca, acela poate fi accident de munca. Angajatorul trebuia sa-l declare la ITM, de indata ce a aflat despre eveniment si sa ancheteze cazul.