Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz pentru functie de conducere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz pentru functie de conducere

Buna ziua. Am in contractul de munca functia de inginer fara alte specificatii. Am trecut in contract previz de 180 zile calendaristice (contractul a fost incheiat in 2006 si a fost conditia patronului ca sa ma pot angaja atunci). Acum vreau sa demisionez si angajatorul imi cere sa respect un preaviz mai mare de 20 zile pe motivul ca "am oameni in subordine" desi nicaieri nu scrie acest lucru in contract si nici nu exista o fisa a postului. Mentionez ca eu stau in birou si prelucrez planuri pe care le predau ulterior celui care conduce atelierul de productie. Poate fi considerata functie de conducere? Sau spuneti-mi va rog frumos ce se poate intelege prin "functie de conducere" din punctul de vedere al preavizului?
Acea clauza de preaviz este lovita de nulitate absoluta.

Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

In sensul Codului Muncii, functiile de conducere sunt cele definite prin lege sau prin reglementari interne ale angajatorului.
Multumesc frumos pentru raspuns! In ce lege pot gasi specificatiile referitoare la functiile de conducere? Iar reglementarile interne ale angajatorului trebuiesc scrise, nu? Ori in cazul meu nu scrie nicaieri in vreun document intern ca am functie de conducere.

Cornel Vasile a scris:

Acea clauza de preaviz este lovita de nulitate absoluta.

Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

In sensul Codului Muncii, functiile de conducere sunt cele definite prin lege sau prin reglementari interne ale angajatorului.

Legislatia in domeniu este aplicabila sectorului bugetar.

Pentru sectorul privat : regulamentul intern, c.c.m. aplicabil si/sau decizii/hotarari etc.
Dupa ce mi-am depus demisia si mi-a fost inregistrata, angajatorul mi-a inmanat un document prin care ma anunta ca: "va reamintim ca pe parcursul derularii contractului de munca ati ocupat, in fapt, functie de coordonare a activitatii atelierului" ceea ce dupa parerea lui inseamna 45 de zile de preaviz si nu 20 cate am oferit eu prin demisie. Are vreo valoare acest document si ce scrie in el in conditiile in care la mine in contract scrie doar functia inginer, nu am avut niciun act aditional, nicio numire scrisa pe un astfel de post, nici macar o fisa a postului si nici macar, in fapt, nu am coordonat nimic la locul de munca, acest lucru facandu-l direct patronii, eu doar am executat sarcini primite de la acestia?
In acest moment eu as vrea sa stau fix cele 20 de zile si apoi sa nu mai ma prezint la actualul loc de munca. E vreo problema? Pot sa patesc ceva?
Multumesc anticipat!
Nu are nicio valoare, termenul de preaviz este cel mentionat in c.i.m.