Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. Situatia sta in felul urmator: casatoriti ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. Situatia sta in felul urmator: casatoriti de 11 ani ...

Buna ziua. Situatia sta in felul urmator: casatoriti de 13 ani cu un copil minor de 9 ani.Cauza divortului este infidelitatea sotiei( cauzele din care s-a ajuns aici e neglijenta si neimplicarea sotului in rel, in cresterea copilului, certurii etc).
Sotii au impreuna o casa dobandita in timpul rel si un apartament luat de sot cu 1 an inainte de casatorie doar pe numele lui. Mentionez ca respectivul apartament e luat prin credit bancar, deci 13 ani au platit impreuna ratele.
Sotul inselat ameninta cu datul afara din apartament spunand ca e al lui, cu luarea minorului, etc.
Care pot fi scenariile in situatia data privind sotia.
Acesteia in afara rel extraconjugale nu i se poate reprosa nimic, a avut grija de copil, casa, are job.
Care poate fi deznodamantul? Multumesc anticipat.
coolgirl2014, utilizator
apartamentul e bun propriu, doamna nu are decat un drept de creanta pt perioada in care au platit rate impreuna, deci va trebui sa se orienteze unde va sta.
casa e bun comun, teoretic se va imparti egal.
copilul va ramane cu ea daca are unde sa stea decent si daca mama s-a ocupat mai mut de el.
se va avea in vedereca pt copil sa nu fie prea multe schimbari cu ocazia divortului.
Scenariile se pot discuta doar in functie de probele efective: acte, martori, interogatorii.divortul e dibort, partajul urmeaza dupa divort.vopilul va fi audiat dupa ce împlinește 10 ani.cine demonstrează ca a contribuit mai mult la patrimoniul comun are șanse la casa ...trebuie o apărare solida.
Copilul va ajunge la mama daca se apara bine și tatăl nu va crea probleme suficient de mari.Exista tot felul de strategii in aceste procese.
Daca tatăl va avea avocat bun poate sa obțină el copilul dar nu ușor.

Infidelitatea nu mai este luata în seama de instante referitor la problematica minorului.
Sunt multe detalii care trebuie discutate daca vreti sa va judecati serios și nu la întâmplare.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Alegeti un avocat si mergeti la o consultatie juridica pentru a obține o expertiză analitică!
Sintetic, apreciez că puteți obține:
-desfacerea căsătoriei din culpă comună dacă aveți martori să probați și atitudinea lui dezinteresată;
-exercitarea autorității părintești în comun;
-stabilirea locuinței minorului la domiciliul dvs;
-pensie de întreținere, etc;

Partajul este un proces diferit de divorț, cu privire la casa opereaza prezumția de contribuție egală, iar cu privire la apartament aveți doar un drept de creanță!
Puteți nota apartamentul în cartea funciară drept locuința familiei pentru a-i fi mai greu să obțină evacuarea!