Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Tatal meu s-a despartit de mama de cand eu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Tatal meu s-a despartit de mama de cand eu eram mic(3-4 ...

Buna ziua!

Tatal meu s-a despartit de mama de cand eu eram mic(3-4 ani cred). De atunci,eu locuiesc doar cu mama, iar acesta nu mi-a mai platit pensia alimentara pe care statul l-a obligat sa o plateasca, invocand ca "nu are bani". Mama i-a facut plangere, insa politia nu a putut rezolva nimic. Eu acum am 18 ani, ma gandesc sa vorbesc cu un avocat si sa il actionez in instanta pt. neplata pensiei pt. ani de zile.
Ce parere aveti si care credeti ca sunt sansele sa castig, si mai ales, instanta il va obliga sa plateasca tot ce nu a platit sau nu?
Multumesc!
paquly, utilizator
Bună,

Totul din urmă nu poate fi obligat, ci doar pentru ultimii trei ani de la data când introduci acțiunea.
El ar trebui sa plateasca si cheltuielile de judecata,nu?(avocat si altele)