Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Daca mama mea a decedat, dar mama mai are o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Daca mama mea a decedat, dar mama mai are o fiica ...

Buna ziua,
Daca mama mea a decedat, dar mama mai are o fiica din casatoria anterioara (sora mea vitrega, eu fiind fratele ei) si vorbim de doua bunuri.
Primul bun: un teren cu o casa veche pe el ce a fost obținut in timpul primei casatorii de mama mea. Dupa divort, a fost deschis partajul. Pana la finalizarea partajului mama s-a recăsătorit cu tatăl meu. In timpul casatoriei cu tata, mama i-a platit fostului sot bani pentru acel teren (incluzand si casa) si a redevenit proprietara, tribunalul hotarand sa plateasca o anumita suma. Intrebare: acest bun este dobandit (practic redobandit) in timpul casatoriei cu tatăl meu? Adica dupa efectuarea partajului sau nu este dobandit in timpul casatoriei? Daca este bun dobandit in timpul casatoriei inseamna ca tata are dreptul la jumatate din bun, iar sora mea vitrega va imparti cealalta jumatate cu mine (fratele ei) si cu tata, e in regula cum am înțeles?
Al doilea bun: o garsoniera: tata a cumparat de la tatăl său (bunicul meu, care nu e si bunicul sorei mele) o garsoniera in timpul casatoriei. La achizitie a fost prezenta si mama mea. Mama a declarat ca in caz de litigiu nu are niciun fel de pretentie de la tata pentu aceasta garsoniera caci a fost cumparata din sursele proprii ale tatălui. Deci daca nu are niciun fel de pretentie, chiar daca garsoniera e cumparata in timpul casatoriei, bunul se considera a fi propriu tatalui si nu bun comun?
Aya01, utilizator
Mama spuneți că este deja moartă, deci nu mai poate da declarație la notar.
Tot ce au cumpărat pe timpul căsătoriei este considerat de lege bunuri comune. Deci garsoniera este bun comun, dacă în contractul de V/C nu s-a specificat că este achiziționată din bani proprii dobândiți dinaintea căsătoriei.

Spuneți că mama a declarat că nu are pretenții la acel bun. Cum a declarat`? A dat declarație scrisă și semnată la notar`?
Dapix, utilizator
A declarat in actul de vanzare cumparare si a precizat ca banii sunt ai tatalui meu din surse proprii si ca nu are pretentie in caz de litigiu.
Pentru primul bun cum este?

Dapix a scris:

Mama spuneți că este deja moartă, deci nu mai poate da declarație la notar.
Tot ce au cumpărat pe timpul căsătoriei este considerat de lege bunuri comune. Deci garsoniera este bun comun, dacă în contractul de V/C nu s-a specificat că este achiziționată din bani proprii dobândiți dinaintea căsătoriei.

Spuneți că mama a declarat că nu are pretenții la acel bun. Cum a declarat`? A dat declarație scrisă și semnată la notar`?

Primul bun este bun propriu dobândit de mama în timpul primei căsătorii. Ce a dobândit în urma partajului este bun propriu, pentru că sunt bunuri dobândite în devălmășie cu fostul soț.

Tata ca soț supraviețuitor moștenește și el 25% din bunurile proprii ale soției, iar fata acesteia moștenește 75%.
Dapix, utilizator
Nu inteleg legile astea. Doar sora mea? Sunteti avocat? Eu nu moștenesc? E si mama mea. Pentru primul bun deja i-a fost dat fostului sot jumătate, nu inteleg de ce trebuie iar sa mosteneasca bunul. Desi e dobandit de mama fostul sot a luat jumatate din acesta in bani (toata suma fiind mostenita de sora), iar acum pentru acelasi bun mai vine iar sora? Ce fel de impartire e asta? Sora mea ia mai mult din teren + casa decat mine? Iar cu privire la al doilea bun, va intra in masa succesorala?

Dapix a scris:

Primul bun este bun propriu dobândit de mama în timpul primei căsătorii. Ce a dobândit în urma partajului este bun propriu, pentru că sunt bunuri dobândite în devălmășie cu fostul soț.

Tata ca soț supraviețuitor moștenește și el 25% din bunurile proprii ale soției, iar fata acesteia moștenește 75%.

Moșteniți și dvs împreună cu sora cota de 75%, cotă pe care o veți împărți la doi. Am omis să precizez că sunteți moștenitor alături de sora dvs.
Tata dvs în calitate de soț supraviețuitor moștenește o cotă de 25%.

Referitor la garsonieră, pentru ca să primiți un răspuns ca la carte, mergeți cu contractul de V/C la cabinetul unui avocat, și plătiți o consultanță juridică de o oră, ca să vă lămurească cu actul în față.
Aici fiind pe un forum, nu poate ghici nimeni ce clauze sunt scrise în acel contract.

Dacă scrie clar că deși a fost achiziționat pe timpul căsătoriei, este bun propriu al soțului, atunci acest bun (garsoniera) nu intră în dezbaterea succesiunii.
Dapix, utilizator