avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua, am mai jos solutia unui dosar de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua, am mai jos solutia unui dosar de contestatie la executare, ...

Buna ziua, am mai jos solutia unui dosar de contestatie la executare, imi traduceti si mie ce inseamna solutia de mai jos ? Multumesc.

Tip solutie: Admite in parte cererea
Solutia pe scurt: Respinge exceptia netimbrarii cererii si exceptia tardivitatii formularii contestatiei la executare invocate de catre intimata Admite exceptia prescriptiei de a cerere executarea silita formulata de catre contestator si in consecinta Admite , in parte , contestatia la executare formulata de contestatorul xxxxxxxxxxxxxxxx in contradictoriu cu intimata xxxxxxxxxxxxxxx si in consecinta : Dispune anularea tuturor actelor de executare emise in dosarul de executare 247/2020 Anuleaza ca netimbrata capatul de cerere privind intoarcerea executarii Respinge cererea de obligarea la plata cheltuielilor de jud ecata a intimatei Taxa de timbru se restituie in conditiile legii Cu apel in termen de 10 zile de la comunicare la Tribunalul Neamt Pronuntata azi 8 12 2020 prin punerea solutiei la dispozitia partilor prin mijlocirea grefei instantei Preseidnte
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 638/2020 08.12.2020
Ultima modificare: Duminică, 13 Decembrie 2020
alexandrugrigo, utilizator
Cel mai recent răspuns: Company Advising , utilizator 11:06, 14 Decembrie 2020
E de bine. Iar pentru ce nu vi s-a admis - intoarcerea executarii - formulati o noua cerere si o timbrati corespunzator.
Bun nu inteleg nimic, nu mai e valabila executarea dar tot trebuie sa platesc sau cum ? Ca nu inteleg

trandafir2 a scris:

E de bine. Iar pentru ce nu vi s-a admis - intoarcerea executarii - formulati o noua cerere si o timbrati corespunzator.

Ați avut avocat la proces`? Văd că pe jumătate ați câștigat procesul, iar parțial v-a fost respins pentru că nu ați plătit taxa de timbru.
V-a explicat destul de clar mai sus domnul trandafir2.
Am avut desigur dar din pacate nu am contact cu el sa imi poata explica.

Dapix a scris:

Ați avut avocat la proces`? Văd că pe jumătate ați câștigat procesul, iar parțial v-a fost respins pentru că nu ați plătit taxa de timbru.
V-a explicat destul de clar mai sus domnul trandafir2.

Ati castigat contestatia la executare si astfel executorul va inceta executarea (nu este solutia definitiva, deci va puteti astepta la apel). Pentru intoarcerea exectarii, asteptati sa devina solutia definitva cel mai bine si formulati o noua actiune de intoarcere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ma poate ajuta cineva sa inteleg si eu ce spune decizia aceasta crapu70 crapu70 Tip solutie: Admite in parte cererea Solutia pe scurt: Respinge exceptia netimbrarii. Respinge exceptia tardivitatii. Admite,in parte, contestaţia la ... (vezi toată discuția)
Interpretare admitere in parte contestatie executare silita Andreea Vass Andreea Vass Stimate d-le/ dna avocat, Ma aflu in dezacord cu avocatul care ma reprezinta intr-un caz de contestare a unei executari silite, respectiv poprirea aferenta ... (vezi toată discuția)
Materie: litigii cu profesioniştii obiect: contestaţie la executare enachemarinalin enachemarinalin Buna ziua , Am facut contestatie la executare impotriva unei firme de colectare debite . Am doua dosare pe care consider le-am castigat. Solutiile au fost ... (vezi toată discuția)