Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Incasare dividende 2020 sau 2021?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Incasare dividende 2020 sau 2021?

Buna ziua,

Anul acesta am incasat dividende aferente anului financiar 2019 in limita plafonului de 12 salarii minime/2020 (26.760 lei) dar as mai putea incasa o diferenta deoarece profitul net din 2019 imi permite acest lucru.
Daca voi face incasarea dupa 1 ianuarie 2021, dividendele se raporteaza la anul 2021? Nu mai e nevoie sa depun Declaratia Unica, corect?
Multumesc anticipat pentru raspuns.

Spor!

Mihai
george-neagu, moderator
Pentru acel venit sub forma de dividende incasat in 2020 nu mai trebuie sa depuneti declaratia unica pentru ca fiind sub plafon, nu trebuie sa platiti contributia la sanatate.
Ceea ce veti incasa in 2021, e pentru acel an.
george-neagu, moderator
"Ceea ce veti incasa in 2021, e pentru acel an." Adica e pentru 2021, corect? Multumesc.
Da.