avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 477 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Incasare dividende 2020 sau 2021?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Incasare dividende 2020 sau 2021?

Buna ziua,

Anul acesta am incasat dividende aferente anului financiar 2019 in limita plafonului de 12 salarii minime/2020 (26.760 lei) dar as mai putea incasa o diferenta deoarece profitul net din 2019 imi permite acest lucru.
Daca voi face incasarea dupa 1 ianuarie 2021, dividendele se raporteaza la anul 2021? Nu mai e nevoie sa depun Declaratia Unica, corect?
Multumesc anticipat pentru raspuns.

Spor!

Mihai
Ultima modificare: Luni, 14 Decembrie 2020
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 18:28, 23 Decembrie 2020
Pentru acel venit sub forma de dividende incasat in 2020 nu mai trebuie sa depuneti declaratia unica pentru ca fiind sub plafon, nu trebuie sa platiti contributia la sanatate.
Ceea ce veti incasa in 2021, e pentru acel an.
Ultima modificare: Luni, 14 Decembrie 2020
george-neagu, moderator
"Ceea ce veti incasa in 2021, e pentru acel an." Adica e pentru 2021, corect? Multumesc.
Da.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata cass srl fara angajati fclatea fclatea Buna ziua, am o nelamurire si in privinta platii CASS. Am un SRL, fara angajati, la care sunt pe cale de a depasi plafonul pentru plata CASS. In momentul ... (vezi toată discuția)
Plata contributii roxana.a.g roxana.a.g Daca am un salariu min pe cartea de munca pentru care platesc cas si cass si am un PFA si un SRL, mai sunt obligata sa platesc sanatatea pe PFA sau SRL, ... (vezi toată discuția)
Magazin online emma.dn97@yahoo.com emma.dn97@yahoo.com Buna ziua. Doresc sa îmi deschid un magazin online de haine, mai exact pe Facebook și Instagram. As vrea sa înființez și o firma pentru ca totul sa fie ... (vezi toată discuția)