Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... calcul factura ape reziduale
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

calcul factura ape reziduale

asi dori sa stiu si eu cu se calculeaza factura de apa reziduala ?
#-o
E o gluma sau ati omis ceva cand ati formulat intrebarea!?
Asa ca e foarte greu de raspuns la aceasta intrebare pentru ca sunt mai multe metode. Factura de apa reziduala, cum spuneti dv , se poate calcula cu un calculator cu cele 4 operatii elementare, se poate calcula cu un PC (computer) sau cu ce instrumente, aparatura sau sisteme de calcul este dotata persoana juridica ce emite factura.
Furnizorul de apa rece factureaza volumul apei aruncate in mod egal cu apa furnizata.
In calculul cotelor de intretinere, deoarece acest cubmetraj este acelasi se unesc cele doua preturi, rezultand pretul apei reci.
Apa furnizata si apa aruncata (reziduala, canalizata...sau cum vrei s-o denumiti) nu se calculeaza separat.
normativul se poate cere furnizorului de utilitati ( apa rece ) chiar de catre asociatia de proprietari
in factura de apa rece , la mine , apare : canalizare norma : omc 80%
@ctynn
Vreti sa fiti mai clar? Ce e aceea "omc 80%"?
Daca vreti sa spuneti altceva decat faptul ca s-au consumat 100 mc de apa si s-au facturat 100 mc la pretul apei reci si 100 mc canalizare, gresiti. Deci ce s-a consumat, acelasi volum se factureaza ca (si) canalizat.
-asa cum rezulta din factura mea de apa rece calculul pentru canalizare ( ape reziduale ) reprezinta 80% din total consum apa rece inclusiv asa zisele pierderi
-normativul si eventual calculul se vor putea cere furnizorului local de utilitati ( apa rece )
-se va avea in vedere faptul ca alti furnizori de utilitati ( apa rece ) pot avea si un alt tip de factura