Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, In funcție de ce se plătește taxa de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, In funcție de ce se plătește taxa de timbru? Fac ...

Buna ziua,
In funcție de ce se plătește taxa de timbru?
Fac un proces sa mi obțin moștenirea după decesul mamei?
Și cât se plătește?
Multumesc!!!
In functie de obiectul si valoarea cererii de chemare in judecata.
Articolul 5 din Oug.80/2013
(1) Cererile in materia partajului judiciar se taxeaza astfel:
a) stabilirea bunurilor supuse impartelii - 3% din valoarea acestora;
b) stabilirea calitatii de coproprietar si stabilirea cotei-parti ce se cuvine fiecarui coproprietar - 50 lei pentru fiecare coproprietar;
c) creante pe care coproprietarii le au unii fata de altii, nascute din starea de proprietate comuna - 3% din valoarea creantelor a caror recunoastere se solicita;
d) cererea de raport - 3% din valoarea bunurilor a caror raportare se solicita;
e) cererea de reductiune a liberalitatilor excesive - 3% din valoarea partii de rezerva supusa reintregirii prin reductiunea liberalitatilor;
f) cererea de partaj propriu-zis, indiferent de modalitatea de realizare a acestuia - 3% din valoarea masei partajabile.
(2) Daca cererile in materia partajului judiciar prevazute de alin. (1) se formuleaza in cadrul aceleiasi actiuni, aceasta se taxeaza cu o singura taxa de 5% din valoarea masei partajabile.

Taxa de timbru se stabileste in functie de valoarea masei partajabile, iar cuantumul acesteia difera in functie de capetele actiunii. In principiu taxa de timbru este de 3 % din valoarea masei partajabile daca ati dezbatut succesiunea si prin urmare aveti deja un certificat de mostenitor sau 5 % din valoarea masei partajabile daca nu ati dezbatut succesiunea la notariat.
Multumesc!!!
Multumesc ptr răspuns,
3% din valoarea ce mi se cuvine sau din toate bunurile mamei mele rămase după deces.
Precizez ca soțul dumneaei trăiește.
Din toate cand vorbim de masa partajabila.