Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... CASS optional pe estimat PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

CASS optional pe estimat PFA

CASS optional pe estimat PFA este calculat la 6 salarii iar daca optez/ platesc obligatoriu pe realizat la anu, contributia este calculata la 12 salarii?
george-neagu, moderator
Doar daca aveti venitul net sub plafon si doriti sa optati pentru plata cass, la estimat cat si la final de an la realizat, platiti pentru 6 salarii.
Nu stiu inca daca sunt/voi fi sub plafon sau peste. pe 2020.
Deci daca o sa fiu peste plafon cu realizatul pe 2020, voi plati CASS direfenra pana la 12 salaratii indiferent daca platesc acum pe estimat cu optiune la 6 salarii?
Da.