Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tata a murit in urna cu 7 luni avand in comun cu mama ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tata a murit in urna cu 7 luni avand in comun cu mama o casa ...

Tata a murit in urna cu 7 luni avand in comun cu mama o casa si conturi bancare . Eu mama si sora mea (decedata intre timp) nu am facut succesiune . Copii sorei mele sunt respectiv 1 care a renuntat la mostenirea mamei sale iar celalalt nu este de gasit. Pe cine trebuie sa chemam pt succesiune? Va multumesc anticipat
Prin decedată „între timp” ați vrut să spuneți decedată DUPĂ tata? (o fi apucat să-și exercite dreptul de opțiune succesorală?)

Dacă a decedat după tata, atunci:
- dvs.,
- mama dvs.
- și copilul surorii (cel care „nu este de găsit”)

Copilul 1 al surorii de ce a renunțat? A urmărit vreun scop anume?
Întreb fiindcă renunțarea lui profită fratelui lui de negăsit.
Și mi se pare puțin bizar că s-a grăbit să dea cu plaivazul pe-o declarație de renunțare. Mai ales că, în speță, s-ar părea că discutăm și despre o retransmitere a dreptului de opțiune.

romascanu, moderator

Doamna avocat
A renuntat in favoarea mamei lui . De ce anime nu am idee . Actul prin care el renunta se gaseste la notar . Eu cred ca el nu a inteles ce inseamna semnare in favoarea mamei sale pentru ca acum isi cauta fratele pt a imparti o mostenirea care i se cuvine doar fratelui sau. Daca se poate eu as dori o discutie cu dumneavoastra in privat. Va multumesc
Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

Prin decedată „între timp” ați vrut să spuneți decedată DUPĂ tata? (o fi apucat să-și exercite dreptul de opțiune succesorală?)

Dacă a decedat după tata, atunci:
- dvs.,
- mama dvs.
- și copilul surorii (cel care „nu este de găsit”)

Copilul 1 al surorii de ce a renunțat? A urmărit vreun scop anume?
Întreb fiindcă renunțarea lui profită fratelui lui de negăsit.
Și mi se pare puțin bizar că s-a grăbit să dea cu plaivazul pe-o declarație de renunțare. Mai ales că, în speță, s-ar părea că discutăm și despre o retransmitere a dreptului de opțiune.

Ioana22p a scris:
... a renuntat la mostenirea mamei sale

Ioana22p a scris:

A renuntat in favoarea mamei lui .

!?! Nu pricep ...

Renunțarea se face numai DUPĂ decesul celui despre a cărui moștenire este vorba. (adică după decesul mamei, dacă ziceți că a renunțat la moștenirea mamei sale).
Or, dacă a renunțat la moștenirea mamei sale (ceea ce presupune că era decedată) atunci este lipsit de sens să fi renunțat „în favoarea” mamei sale. Juridic este nonsens.
Iar în limbaj obișnuit: Păi, nu era deja îngropată? Cam ce folos ar fi avut ea la 2 m sub pământ!? (lăsând la o parte faptul că, în general, oamenii cred că renunță în favoarea te miri cui, iar în realitate constată că renunțarea n-a fost pentru cine s-a pregătit, ci pentru cine s-a nimerit).

Renunțarea profită celor care sunt în VIAȚĂ (și a căror cotă ar fi fost diminuată ca urmare a acceptării).
În speță, renunțarea unuia dintre copiii defunctei profită celuilalt. (Deocamdată ...).

Practic, dacă UNUL din cei DOI copii ai unui defunct renunță la moștenirea celui decedat, atunci este ca și cum am socoti că defunctul a avut UN SINGUR copil. Renunțătorul este considerat că nu a fost niciodată moștenitor.
Nimeni nu ar trebui să semneze o declarație de renunțare mai înainte de a înțelege EFECTELE actului pe care îl semnează.

Ioana22p a scris:

Daca se poate eu as dori o discutie cu dumneavoastra in privat.

Datele mele sunt publice și nu am nimic împotrivă dacă dorește cineva să mă contacteze.
romascanu, moderator