Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, Am 2 probleme... 1) Sunt intr-o relatie de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, Am 2 probleme... 1) Sunt intr-o relatie de vreo 5 ani ...

Buna ziua,
Am 2 probleme: custodia copilului si o casa construita, noi nefiind casatoriti.
1) Sunt intro relatie de vreo 5 ani din care a rezultat un copil, deci nu suntem casatoriti. Nu ne mai înțelegem din cauza ca iubitul meu imi uraste parintii din cauza unei neintelegeri (a fost vina amândurora, a iubitului si a tatalui meu) si desi parintii mei s-au scuzat si au incercat sa remedieze lucrurile, iubitul meu a prins pur si simplu multa dusmanie pe ei, prin urmare mi-a interzis sa le arat copilul pe videocall. Parintii mei sunt din Ardeal si eu locuiesc in Moldova, la socrii pt ca ne-am ridicat o casa aici si trebuia sa stau pt lucrare, acte de semnat, materiale de cumparat (pt casa). A trecut un an si eu nu am avut voie sa le arat copilul parintilor mei, pt ca iubitul meu m-a tot amenintat ca daca le arat copilul, cu banii stransi pt casa, mituiește un avocat ca sa imi ia copilul si sa nu-l mai vad niciodata, ca decat sa termine casa, mai degraba ma face si pe mine sa sufar in ultimul hal, luandu-mi copilul (am toate mesajele pe telefon). Acum, de sarbatori, nu am mai rezistat si mi-am sunat parintii...nu-i vazusem de 1 an de zile si nici copilul... A iesit un mare scandal, iar m-a amenintat ca de data asta apeleaza la un avocat, daca le mai arat vreodata copilul. Precizez ca el este in strainatate, la munca.
Acuma intrebarile: IN CE MASURA IMI POATE LUA COPILUL, DACA EL NICI MACAR NU A MAI VENIT IN TARA DE 1 AN DE ZILE din cauza pandemiei? Mie imi este frica ca voi ramane fara copil, este viata mea. El nu s-a ocupat de copil nici macar cand locuiam toti in strainatate, si acuma ma ameninta ca imi ia copilul. Si nici nu pot trai toata viata izolata de familia mea pt ca el ii uraste. Am încercat un an de zile sa ii explic, sa-i impac, dar el nu vrea nicicum, mai degraba isi distruge familia si ma distruge pe mine psihic, asa de razbunator e. Eu nu vreau sa imi pierd familia, vreau sa ne intelegem toți bine, sau macar iubitul sa nu-mi mai interzica sa-mi vad parintii. I-am spus de multe ori ca nu el trebuie sa vorbeasca cu ei, ca nu trebuie sa ii ierte daca nu vrea, dar macar eu sa tin legatura cu ei si sa le arat copilul. Dar el o tot tine pe a lui. De aceea eu un an de zile nu mi-am vazut parintii, ca am zis ca totuși se razgandeste, ca reusesc sa-i impac.
Si a doua intrebare e legata de casa construita: POT PRIMI SI EU CEVA PENTRU ACEA CASA? Adica, si eu am locuit in strainatate si am ajutat la strângerea banilor pt construirea acelei case, dar nu suntem casatoriti. Terenul e pe numele lui, la fel si casa, DAR el fiind in strainatate si eu in tara, eu am platit materialele pt casa si tot ce a tinut de construirea ei, deci contractele si bonurile de la construirea casei sunt pe numele/CNP-ul meu. Chiar si pe proiectul casei este semnatura mea. El doar a trimis banii prin banca si eu am platit tot...Deci daca ne despartim, EU POT AVEA DREPTUL LA O MICA PARTE DIN CASA? Multumesc.
mail_anonim, utilizator
da, aveti un drept de creanta pt investitiile dvs.
luati-va copilul si plecati la parinti.
eu nu stiu cum de ati crezut sau v-au intimidat amenintarile lui.
copilul are dreptul sa isi cunoasca bunicii.
acuma ma ameninta ca imi ia copilul

si unde-l duce, cu el la munca ?
mutati-va , scrieti-i mesaj ca daca vrea sa isi viziteze fiul, nicio problema, vine acolo unde v-ati mutat.
cereti in instana in contradictoriu cu el, ca locuinta copilului sa fie la dvs, sa exercitati impreuna autoritatea parinteasca si tatal sa plateasca pensie.
va trebui sa aveti avocat.
gi-jane2, moderator
Multumesc.
Știți cumva cum este calculat acel drept de creanta?

gi-jane2 a scris:

da, aveti un drept de creanta pt investitiile dvs.
luati-va copilul si plecati la parinti.
eu nu stiu cum de ati crezut sau v-au intimidat amenintarile lui.
copilul are dreptul sa isi cunoasca bunicii.
acuma ma ameninta ca imi ia copilul

si unde-l duce, cu el la munca ?
mutati-va , scrieti-i mesaj ca daca vrea sa isi viziteze fiul, nicio problema, vine acolo unde v-ati mutat.
cereti in instana in contradictoriu cu el, ca locuinta copilului sa fie la dvs, sa exercitati impreuna autoritatea parinteasca si tatal sa plateasca pensie.
va trebui sa aveti avocat.

dvs trebuie sa dovediti suma investita in casa lui.
Nu e de ajuns sa depuneti facturile pe numele dvs, pt ca si el poate dovedi ca sunt banii lui acolo.
Si faptul ca ati stat acolo, ocupandu-va de toate, reprezinta o contributie.
strategia o stabiliti cu avocatul dvs.
din pacate, fiind casa pe numele lui, e bunul lui propriu si dvs trebuie sa dovediti ca vi se cuvine o suma de bani si care e aia.
gi-jane2, moderator
Trebuie să probați și cu martori, că alte metode nu prea aveți. Faptul că ați muncit acolo atâția ani e o dovadă că v-ați adus contribuția la întreținerea și renovarea casei.

Ar trebui să dovediți matematic cu bonuri fiscale, facturi, chitanțe, dar de unde să le scoateți. Sunt sigur că nu ați pitulat astfel de înscrisuri, cu gândul la un posibil divorț.
Dapix, utilizator
Buna ziua.
Da, chiar nu m-am gandit ca o sa se ajunga aici. Nu aveam de gand sa renunt la o casa la care am contribuit si eu cu banii, si mai ales, nu credeam ca o sa se ajunga aici.
Pot cere la fostul loc de munca acte care sa dovedeasca ca am lucrat acolo, plus ca am si contractul de munca cu mine aici. Si in plus, inca am contul bancar din strainatate deschis si pot arata extrasul de cont cum ca in fiecare luna, eu ii transferam aproape tot salariul meu in contul lui.

Dapix a scris:

Trebuie să probați și cu martori, că alte metode nu prea aveți. Faptul că ați muncit acolo atâția ani e o dovadă că v-ați adus contribuția la întreținerea și renovarea casei.

Ar trebui să dovediți matematic cu bonuri fiscale, facturi, chitanțe, dar de unde să le scoateți. Sunt sigur că nu ați pitulat astfel de înscrisuri, cu gândul la un posibil divorț.

mail_anonim, utilizator