Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Regim TVA prestare serviciu transport ruta RO-TR si ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Regim TVA prestare serviciu transport ruta RO-TR si TR-RO.

Regim TVA prestare serviciu transport ruta RO-TR si TR-RO. Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: facturez de la o firma platitoare de TVA catre una tot platitoare de TVA, ambele din Romania, un serviciu de transport marfa din Romania catre Turcia. Factura o intocmesc cu TVA. Insa daca facturez transport marfa din Turcia catre Romania, facturez fara TVA? Va rog o explicatie si o baza legala. Multumesc.
office@euricomtrade.ro, utilizator
Este vorba de bagaje personale, nu de bunuri, nu sunt documente vamale de import/export.
La iesire este export, la intrare, import. In acest caz, taxarea este diferita, conform legii, legat de intrare-iesire iar nu de ce se transporta.
Iulian MANEA, Contabil
Buna ziua,

Valabil ce a scris dl.Manea, iata si baza legala ca adaugire :

1.export serviciu de transport : Prestatorul si beneficiarul sunt persoane impozabile stabilite in Romania

-neimpozabil in Romania –art.294 alin.1 lit c, locul prestarii este in Romania cf.art.278 alin.2

2.import serviciu de transport:Prestatorul si beneficiarul sunt persoane impozabile stabilite in Romania

-scutit de tva cu drept de deducere cf. art.294 alin.1, lid.d , locul prestarii in Romania cf.art.278 alin.2

-decl.300-rd.14
Constantin Vera, Contabil