avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Facturare servicii transport
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Facturare servicii transport

Buna ziua,
Suntem o firma de transport marfa si am efectuat un transport pt.client roman insa marfa a fost cu vama...declaratie vamala pe care e scris nr.i nmatriculare al camioului nostru, T.....facturez cu TVA sau fara TVA? Dati-mi si cadru legal va rog....multumesc.
Ultima modificare: Marți, 23 Iunie 2020
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: genigeni , utilizator 14:30, 24 Iunie 2020
poate trebuia sa precizes faptul ca marfa a fost exportata in final in afara EU....noi am dus-o la vapor,..



Buna ziua,

Prestatorul si beneficiarul sunt persoane impozabile stabilite in Romania

Punctul de plecare si de sosire in Romania

-cu tva 19%

art.307 alin 2 ,locul; prestarii in Romania-art.278 alin 2

-factura
-comanda de transport
sau contract de tranport
-CMR (stampilat de
beneficiar)
Serviciul de transport national decl.300,livrare 19%, rd.9.
Ultima modificare: Marți, 23 Iunie 2020
Constantin Vera, Contabil
punctul de plecare romania, sosire port Olanda de unde a fost trimisa in SUA....la baza am declaratie vamala de unde reiese ca marfa s-a exportat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Regim tva prestare serviciu transport ruta ro-tr si tr-ro. office@euricomtrade.ro office@euricomtrade.ro Regim TVA prestare serviciu transport ruta RO-TR si TR-RO. Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: facturez de la o firma platitoare de TVA ... (vezi toată discuția)
Livrare de bunuri catre nigeria adrianabresug adrianabresug va rog sa ma ajutati cu un raspuns .o societate din romania doreste sa vanda produs finit catre nigeria .cum se factureaza cu tva sau fara ?operatiunea este o ... (vezi toată discuția)
Documente pentru export laura1720022000 laura1720022000 Buna ziua, Am o nelamurire. Sunt 3 firme: X-firma din Romania-fabricator; Y-firma din Olanda-contractant; Z-firma din Turcia-clientul final. X a ... (vezi toată discuția)