Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Facturare servicii transport
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Facturare servicii transport

Buna ziua,
Suntem o firma de transport marfa si am efectuat un transport pt.client roman insa marfa a fost cu vama...declaratie vamala pe care e scris nr.i nmatriculare al camioului nostru, T.....facturez cu TVA sau fara TVA? Dati-mi si cadru legal va rog....multumesc.
george-neagu, moderator
poate trebuia sa precizes faptul ca marfa a fost exportata in final in afara EU....noi am dus-o la vapor,..

Buna ziua,

Prestatorul si beneficiarul sunt persoane impozabile stabilite in Romania

Punctul de plecare si de sosire in Romania

-cu tva 19%

art.307 alin 2 ,locul; prestarii in Romania-art.278 alin 2

-factura
-comanda de transport
sau contract de tranport
-CMR (stampilat de
beneficiar)
Serviciul de transport national decl.300,livrare 19%, rd.9.
Constantin Vera, Contabil
punctul de plecare romania, sosire port Olanda de unde a fost trimisa in SUA....la baza am declaratie vamala de unde reiese ca marfa s-a exportat