Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua ,am primit o hotarare in care trebuie sa ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua ,am primit o hotarare in care trebuie sa achit cheltuielei ...

Buna ziua ,am primit o hotarare in care trebuie sa achit cheltuielei de judecata pe fond ,am facut apel iar in urma apelului am primit sentinta in care trebuie sa platesc .Acum am de achitat ambele sume de bani (si din hotaraea fondului si fin cea a apelului)? in cat timp si unde fac plata ?Va multumesc.
Trimiteți imediat prin POȘTĂ și faceți precizarea pe chitanță că destinația banilor reprezintă CHELTUIELI DE JUDECATĂ.
Nu există o perioadă de grație, cheltuielile se plătesc imediat pentru a a evita executarea silită.

Aveți de plătit cheltuielile cumulate FOND-APEL.
Dapix, utilizator
nu pot plati eșalonat ,ca nu am de unde 2000 Ron ?

Dapix a scris:

Trimiteți imediat prin POȘTĂ și faceți precizarea pe chitanță că destinația banilor reprezintă CHELTUIELI DE JUDECATĂ.
Nu există o perioadă de grație, cheltuielile se plătesc imediat pentru a a evita executarea silită.

Aveți de plătit cheltuielile cumulate FOND-APEL.

Daca platiti esalonat va poate executa silit.
Veti mai plati si executorul 1000 sau 2000 lei în plus.
Persoana care a castigat procesul nu poate fi obligata să va astepte pe dvs să,-i platiti in rate.Poate apela la un executor judecătoresc care Va va executa silit, la suma de plata adaugandu-se si cheltuielile de executare.Succes.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Buna ziua,

Cheltuielile de judecata pot fi platite esalonat, numai daca respectivul creditor isi exprima acordul, in acest sens.

Angajamentul trebuie perfectat in scris.