avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua ,am primit o hotarare in care trebuie sa ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua ,am primit o hotarare in care trebuie sa achit cheltuielei ...

Buna ziua ,am primit o hotarare in care trebuie sa achit cheltuielei de judecata pe fond ,am facut apel iar in urma apelului am primit sentinta in care trebuie sa platesc .Acum am de achitat ambele sume de bani (si din hotaraea fondului si fin cea a apelului)? in cat timp si unde fac plata ?Va multumesc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trimiteți imediat prin POȘTĂ și faceți precizarea pe chitanță că destinația banilor reprezintă CHELTUIELI DE JUDECATĂ.
Nu există o perioadă de grație, cheltuielile se plătesc imediat pentru a a evita executarea silită.

Aveți de plătit cheltuielile cumulate FOND-APEL.
Ultima modificare: Marți, 29 Decembrie 2020
Dapix, utilizator
nu pot plati eșalonat ,ca nu am de unde 2000 Ron ?

Dapix a scris:

Trimiteți imediat prin POȘTĂ și faceți precizarea pe chitanță că destinația banilor reprezintă CHELTUIELI DE JUDECATĂ.
Nu există o perioadă de grație, cheltuielile se plătesc imediat pentru a a evita executarea silită.

Aveți de plătit cheltuielile cumulate FOND-APEL.

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca platiti esalonat va poate executa silit.
Veti mai plati si executorul 1000 sau 2000 lei în plus.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Persoana care a castigat procesul nu poate fi obligata să va astepte pe dvs să,-i platiti in rate.Poate apela la un executor judecătoresc care Va va executa silit, la suma de plata adaugandu-se si cheltuielile de executare.Succes.
Ultima modificare: Marți, 29 Decembrie 2020
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Buna ziua,

Cheltuielile de judecata pot fi platite esalonat, numai daca respectivul creditor isi exprima acordul, in acest sens.

Angajamentul trebuie perfectat in scris.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata sulta constan constan Eu am de plata o suma de bani drept sulta catre el si el are de platit catre mine cheltuieli de judecata ..Pot sa fac compensarea si sa platesc doar diferenta ... (vezi toată discuția)
Pensie aimentara de la data introducerii cererii de divort eionela eionela Buna ziua In urma hotararii definitive de divort, s-a stabilit ca tatal sa plateasca\" 1/3 din venitul net realizat lunar incepand cu data introducerii ... (vezi toată discuția)
Executare silita pt cheluielile de judecata in proces cu banca IanisCump IanisCump Buna ziua! Am avut un proces cu banca, pe care l-am pierdut, trebuie sa achit cheltuielile de judecata 10.500 lei. Am primit notificare de la banca sa achit ... (vezi toată discuția)