Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Postat poze nud. In conditiile in care cineva a pus ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Postat poze nud. In conditiile in care cineva a pus niste poze nud cu fosta pe ...

In conditiile in care cineva a pus niste poze nud cu fosta pe facebook pe un cont fals. Aceasta a mers la politie si a acuzat persoana care a pus pozele. Politia a zis ca va face cercetari. Daca va fi gasit ip-ul de pe care a fost conectat contul fals de pe care s au postat pozele, persoana care le a postat poate sa nu recunoasca ca a fost ea? Chiar daca ip ul este al persoanei care a postat. Politia poate gasi ip ul unui cont de fb deja sters?
Din ce am inteles fata este foarte hotarata sa se faca dreptate. Iar politia, a spus destul de clar ca se va descoperi vinovatul, ca se vor face cercetari, etc.
Asadar, deci daca tipul care a postat poze nud pe facebook de pe un cont fals, cu fosta lui, care este majora, este prins si gasit vinovat, unde se incadreaza fapta? Va ajunge la inchisoare tipul in cauza?

tgeorgescu a scris:

Dovezile dispar definitiv de pe Facebook in 90 zile de la stergerea contului, deci pana scoate Politia mandat s-ar putea sa nu mai fie nimic de cercetat acolo. Asta in cazul fericit in care se obosesc sa ceara mandat.

Conform acestei surse sunt doar 30 zile: [ link extern ] /