avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Datorii pfa 2020
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Datorii pfa 2020

Ce datorii are de achitat un PFA pt anul 2020 daca veniturile sunt de 32000 și cheltuielile de 24000? Multumesc
Ultima modificare: Duminică, 3 Ianuarie 2021
rodaf, utilizator
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 12:57, 4 Ianuarie 2021
Impozit pe venit 10%, dupa ce scadeti cheltuielile din venitul brut,
plus contributiile la sanatate, daca doriti dvs.
Cifrele , mai exact , vi le spune contabilul.
Contribuții la pensii nu se plătește?
Multumesc


rodaf a scris:

Contribuții la pensii nu se plătesc?
Multumesc

Doar daca esti peste plafon se plateste obligatoriu contributia la pensie,
daca esti sub plafon este optionala contributia.
Cifrele , mai exact , vi le spune contabilul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributii pe dobanzi bancare Anastasia gar Anastasia gar Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti cu un aspect. Pe 2023 am realizat un venit din profesia liberala sub 12 salarii minime pe an. Pe persoana fizica am niste ... (vezi toată discuția)
Taxe pentru pfa cu norma venit si pensionar maria295 maria295 Buna ziua - ce taxe (obligatorii si optionale ca procent) se platesc de catre un PFA cu Norma de venit de 26000lei in 2019 daca din 17 Mai 2019 este si ... (vezi toată discuția)
Plata la casa de pensii si casa de sanatate ioana81 ioana81 buna ziua.Sotul meu lucreaza in calitate de persoana fizica autorizata( instructor auto),cotizeaza la casa de pensii pt. vechime si la CAS si as vrea sa stiu ... (vezi toată discuția)