Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata la casa de pensii si casa de sanatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata la casa de pensii si casa de sanatate

buna ziua.Sotul meu lucreaza in calitate de persoana fizica autorizata( instructor auto),cotizeaza la casa de pensii pt. vechime si la CAS si as vrea sa stiu daca in timpul acesta se angajeaza la o alta firma in alt domeniu,care va cotiza la casa de pensii si CAS.El poate sa nu mai platesca?
Sigur ca nu mai trebuie sa plateasca.Banii economisiti astfel pot fi utilizati ,de exemplu, pentru o pensie privata,
Din ce stiu eu PFA plateste contributia la pensii obligatoriu si cea la sanatate optional, din ce am citit in OUG 44/2008.
Iata si temeiul legal:
Art. 18. - PFA este asigurată în sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale şi are dreptul de a fi asigurată în sistemul asigurărilor sociale de sănătate şi al asigurărilor pentru şomaj, în condiţiile prevăzute de lege.
Orice lamuriri concrete puteti gasi aici: www.pfacontabilitate.ro
nucu$, utilizator
Daca sotul dvs. se angajeaza in alta parte in orice domeniu acea firma ii va plati cas (pensie)-deci va beneficia de vechime, ii va plati si la sanatate (cass), insa pentru veniturile de pe urma pfa trebuie sa plateasca fondul de sanatate care este obligatoriu. Nu va lasati indusa in eroare, apoi veti fi nevoiti sa platiti mai mult-adica penalizari...