Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... INDICE CORECȚIE PENSIE ! Bună seara, În baza noii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

INDICE CORECȚIE PENSIE ! Bună seara, În baza noii legi a pensiilor, valabilă de la ...

Bună seara,
În baza noii legi a pensiilor, valabilă de la 01.09.2021, indicele de corecție rămâne 1,41 pentru cei care beneficiază de condiții speciale de muncă ( e vorba de cei care lucrează în domeniul metalurgiei). Vă mulțumesc anticipat !
In baza legii 127/2019 care va intra in vigoare la 01/09/2021(daca va intra) indicele de corectie va disparea ca si notiune.
Deci, nu va mai intra in calculul pensiei.
Mulțumesc pentru răspuns !

Carp Mircea a scris:

In baza legii 127/2019 care va intra in vigoare la 01/09/2021(daca va intra) indicele de corectie va disparea ca si notiune.
Deci, nu va mai intra in calculul pensiei.

Buna ziua,
M-am pensionat pentru invaliditate in martie 2017, iar in mai 2021 am primit decizia de pensionare pentru limita de varsta.Mentionez ca in perioada pensiei de invaliditate am luctat cu un program de 4 ore( grupa 3 de invaliditate)
Ce coeficient de corectie trebuia aplicat punctajului mediu anual?
Cel din 2017.
Nu apare ,din nou ,o discriminare intre pensionarii pentru invaliditate pe L19,respectiv L 263 daca unuia i se aplica indicele aferent anului 2021 si celuilalt cel din 2017?