avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Există posibilitatea că Statul Român să mă oblige ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Există posibilitatea că Statul Român să mă oblige sa fac ...

Există posibilitatea că Statul Român să mă oblige sa fac vaccinul împotriva Covid? Specific faptul că sunt asistent medical, specific faptul că am făcut o forma ușoară covid, și specific faptul că nu cred într-un medicament netestat așa cum e normal și din prospectul căruia, asta reiese, că e in teste! Vă mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 12:11, 14 Iulie 2021

Din păcate au fost foarte mulți cei obligați sau constrânși !
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Vaccinarea nu este obligatorie in România.
Nu va poate obliga nimeni sa va vaccinați și nici nu am auzit sa existe astfel de presiuni.

Da, între timp am auzit despre asa ceva.
Insa, legal nu va poate obliga.
Sa vedem, lucrurile se schimba:
[ link extern ]
Lucrurile se pot schimba prin legiferare dar va fi ceva foarte disputat din punct de vedere juridic.
CEDO a dat unda verde în acest sens, permițând fiecărui stat sa își adopte propria legislație în domeniu.

Va fi insa un mare haos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce dovezi științifice exista ca cei vaccinați împotriva covid-19 ... CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Ce dovezi științifice exista ca cei vaccinați împotriva Covid-19 nu transmit virusul daca sunt infectati după momentul vaccinării? Formulez aceasta ... (vezi toată discuția)
Teste pe banii nostri? ! cum ar trebui să procedăm, dacă ni se cer teste, ... VioCostea VioCostea Bună ziua! Cum ar trebui să procedăm, dacă ni se cer teste, angajatilor de la spital, antigen la 3 zile sau pcr, la 7 zile, dacă nu suntem vaccinați? Ne ... (vezi toată discuția)