Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Functia de sef birou respectiv sef ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Functia de sef birou respectiv sef serviciu/departament este ...

Functia de sef birou respectiv sef serviciu/departament este considerata functie de conducere sau de executie? Care este termenul de preaviz in caz de demisie care se va mentiona in contractul de munca, pentru un salariat incadrat pe o astfel de functie?

Multumesc.
In general, sunt functii de conducere .... situatie in care : Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 45 de zile lucratoare , in caz de demisie.
Imi puteti indica, va rog un text de lege, unde se mentioneaza care sunt functiile asimilate celor de conducere?

Multumesc
Codul Muncii
art.277
(1) In sensul prezentului cod, functiile de conducere sunt cele definite prin lege sau prin reglementari interne ale angajatorului.
....
Daca in decizia de numire pe post si in fisa postului sunt atributii de coordonare, conducere colectiv, atunci este functie de conducere. Vedeti si in ROF si ROI.
Fișa postului nu decide funcția de conducere.