Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua! V-as fi foarte recunoscatoare daca m-ati ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua! V-as fi foarte recunoscatoare daca m-ati ajuta, va ...

Buna ziua!
V-as fi foarte recunoscatoare daca m-ati ajuta, va rog!
Am fost amendata astazi, dupa ora 23:00, nu aveam declaratie la mine.
Am inteles ca aceste amenzi pot fi contestate ca fiind neconventionale.
Oare e asa? Si in cat timp daca e pot plati amenda injumatatita.
Buna ziua. În cazul în care dumneavoastră vă aflați în intervalul orar 23:00-05:00, într-un spațiu public, fără a avea un motiv bine întemeiat, contravenția este perfect legală. Puteți achita jumătate din cuantumul amenzii stabilite de agentul constatator în termen de 15 zile de la data înmânării sau comunicării procesului-verbal.