avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 278 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua! V-as fi foarte recunoscatoare daca m-ati ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua! V-as fi foarte recunoscatoare daca m-ati ajuta, va ...

Buna ziua!
V-as fi foarte recunoscatoare daca m-ati ajuta, va rog!
Am fost amendata astazi, dupa ora 23:00, nu aveam declaratie la mine.
Am inteles ca aceste amenzi pot fi contestate ca fiind neconventionale.
Oare e asa? Si in cat timp daca e pot plati amenda injumatatita.
Cel mai recent răspuns: AbgaeSamtak , utilizator 11:04, 16 Ianuarie 2021
Buna ziua. În cazul în care dumneavoastră vă aflați în intervalul orar 23:00-05:00, într-un spațiu public, fără a avea un motiv bine întemeiat, contravenția este perfect legală. Puteți achita jumătate din cuantumul amenzii stabilite de agentul constatator în termen de 15 zile de la data înmânării sau comunicării procesului-verbal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aplicare marcel.damaschin marcel.damaschin In ce act normativ se prevede posibilitatea platii a jumatate din cuantum (nu minim!), a amenzilor pentru perioada 31.03-03.04 2020? Pentru dupa, OUG 34/2020. ... (vezi toată discuția)
Amenda covid Cosmin@ Cosmin@ Dacă am fost prins de poliție și nu mi-au dat nimic să semnez poate să imi vină amenda acasă? Pentru covid (vezi toată discuția)
Bună,fiica mea are 17 ani si a primit amenda de la politia locala ... GetaLivia GetaLivia Bună,fiica mea are 17 ani si a primit amenda de la politia locala in valoare de 500lei pt.ca nu a avut masca de protectie si procesul verbal l-am primit prin ... (vezi toată discuția)