avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... As dori sa stiu daca cu cartea de identitate ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

As dori sa stiu daca cu cartea de identitate provizorie poti ...

As dori sa stiu daca cu cartea de identitate provizorie poti trece vaporul
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 19:39, 18 Ianuarie 2021

NU.
Daca nu aveti o carte de identitate sau pasaport, va trebui sa luati un titlu de calatorie de la ambasada/ consulat.
Bostan mihaela a scris:

Eu acum sunt in Anglia si vreau sa stiu daca pot calatori cu cartea de identitate provizorie

Nu puteti calatori in strainatate cu o carte de identitate provizorie. In schimb pe baza ei, impreuna cu certificatul de nastere/casatorie, puteti solicita autoritatilor romane eliberarea unui pasaport.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La ambasada in londra trebuie programare pentru cartea de identitate ... Bostan mihaela Bostan mihaela La Ambasada in Londra trebuie programare pentru cartea de identitate provizorie (vezi toată discuția)
Certificat de nastere pentru copil nascut in anglia iulia_pro iulia_pro Buna ziua, Din cate am citit pe forum, am inteles ca unul din documentele necesare pentru obtinerea certificatului de nastere, este, o adeverinta de ... (vezi toată discuția)
Pot obține buletin prin consulat dacă nu am niciun act de identitate valabil? GabLuta GabLuta Locuiesc in Irlanda si mi-am pierdut certificatul de naștere. De curând am aplicat pentru un certificat duplicat prin consulatul din Dublin, si-l voi avea la ... (vezi toată discuția)