Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... As dori sa stiu daca cu cartea de identitate ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

As dori sa stiu daca cu cartea de identitate provizorie poti ...

As dori sa stiu daca cu cartea de identitate provizorie poti trece vaporul

NU.
Daca nu aveti o carte de identitate sau pasaport, va trebui sa luati un titlu de calatorie de la ambasada/ consulat.
Bostan mihaela a scris:

Eu acum sunt in Anglia si vreau sa stiu daca pot calatori cu cartea de identitate provizorie

Nu puteti calatori in strainatate cu o carte de identitate provizorie. In schimb pe baza ei, impreuna cu certificatul de nastere/casatorie, puteti solicita autoritatilor romane eliberarea unui pasaport.