Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua sunt cetatean moldovean cu dubla cetatenie ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua sunt cetatean moldovean cu dubla cetatenie pe teritoriul ...

Buna ziua sunt cetatean moldovean cu dubla cetatenie pe teritoriul moldovei sunt divortata dar pe teritoriu romanesc inca nu am apucat sa depun actele de divort si apar casatorita.Si vreau sa intreb daca se poate sa primesc un sfat cum se procedeaza in situatia asta eu locuind acum in Germania.Multumesc anticipat
Celălalt soț are tot dublă cetățenie? El/ea a făcut demersuri în România?
Cristina Filimon, Avocat
În mod normal, ar trebui urmată mai întâi procedura de recunoaștere a hotărârii de divorț și în România (exequator), și cu aceste două documente vă prezentați la primăria unde aveți domiciliul.

Cam asta este, pe scurt. Dar cel mai bine încercați să luați legătura cu cineva de la primărie și vedeți ce vă spun și ei.
Cristina Filimon, Avocat
Va puteti adresa ambasadei.