Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Un medic care este sef de sectie intr-un spital public ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Un medic care este sef de sectie intr-un spital public aflat ...

Un medic care este sef de sectie intr-un spital public aflat in administrarea consiliului judetean,poate desfasura activitate si intr-un cabinet privat?
Legea nr.95/2006
art. 178
(1) Funcția de manager persoană fizică este incompatibilă cu:
....
d) exercitarea unei activități sau a unei funcții de membru în structurile de conducere ale unei alte unități spitalicești;

art.185
(15) Dispozițiile art. 178 alin. (1) lit. c), d), e) și g) referitoare la incompatibilități și ale art. 178 alin. (2) referitoare la conflictul de interese, sub sancțiunea rezilierii contractului de administrare și a plății de despăgubiri pentru daunele cauzate spitalului, în condițiile legii, se aplică și șefilor de secție, de laborator și de serviciu medical din spitalele publice.
....