Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... OCPI, intabulare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

OCPI, intabulare

Buna seara. In urma procesului de partaj am obtinut in instanta imobilul, dar instanta a decis ca trebuie sa platesc sulta catre fosta sotie 100 000 si ea trebuie sa imi plateasca 210 000 pentru creditul contractat (sold+dobanzi). Am mers la un birou de executare care a intocmit proces verbal de compensare, considera sulta stinsa urmand sa continue executarea pentru diferenta de 110 000. Am depus documentia la OCPI dar nu au tinut cont de procesul verbal si au notat sulta ei de 100 000. Din experienta, este corect? Multumesc.
Ocpi nu a procedat corect. Fiindca a intervenit compensarea dumneavoastră aveți un drept de creanta impotriva doamnei care trebuia trecut în ocpi. O modificare în ocpi poate fi efectuata doar printr o hotarare judecătorească. Problema care poate apărea e ca nu veți putea vinde imobilul pana nu procedați de aceasta maniera si ca poate interveni prescripția creantei.
va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
Depuneti o cerere de reexaminare a incheierii de intabulare a hotararii judecatoresti in care sa indicati faptul ca a fost stinsa obligatia dvs de plata a sultei in baza art. 645 al 2 Cod de Procedura Civila , astfel cum rezulta si din procesul verbal emis de executor.
Unde exact apar notate? Ca in extras vor aparea mereu notate. Gresit este daca sulta pe care o datorati si ati compensat-o, in realitate, apare la sarcini

liviuucv a scris:

Buna seara,

Cand am depus documentia la OCPI am atasat si acest proces verbal al executorului, dar nu l-au luat in considerare. In extrasul de carte funciara apar notate hotararile judecatoresti, nu si procesul verbal de compensare a sumelor.

Irina Pricop, Consilier juridic
@gi-jane2 solicitati instantei sa constate ca s-a facut o compensare Da' instantei care a dat hotararea ii era greu sa faca o scadere?! Ca toti magistratii au facut 4(patru) clase!
DlGoe, utilizator