Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! Am nevoie de o îndrumare într-o ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! Am nevoie de o îndrumare într-o problemă de neachitare ...

Bună ziua!
Am nevoie de o îndrumare într-o problemă de neachitare a pensiei de întreținere pt minor.
În august 2018 am deschis proces de divorț, in aprilie 2019 am obținut o hotărâre judecătorească definitivă și irevocabilă pt. plata alocației de întreținere in valoare de 25% din salariul minim pe economie începând cu 27.02.2019 până la definitivarea procesilui de divorț. Întrucât el nu a achitat nici un ban, in septembrie 2019 am apelat la un executor judecătoresc și am primit in mai multe tranșe alocația pt perioada 27.02.2019 - sept. 2019, procedură încheiată în aprilie 2020.
Pe 15.10.2019 s-a dispus începerea urmăririi penale "în rem" pt săvârșirea infracțiunii de abandon de familie, constând în aceea că fostul soț nu a achitat pensia de întreținere stabilită pe cale judecătorească pt fiica minoră aflată in îngrijirea mamei.
În octombrie 2020 s-a încheiat procesul de divorț in urma căruia fostul soț are obligația de a achita 25% din salariul minim pe economie lunar din momentul deschiderii procesului de divorț până la majoratul minorei.
În afara sumei de bani obținute prin executor judecătoresc, fostul soț a mai făcut două depuneri in contul pus la dispoziție în august 2020, in valoare de 900 lei, si în 05.10.2020 in valoare de 4.000 lei.
Pe data de 14.01.2021 s-a emis o comunicare prin care am fost anunțată ca la data de 30.12.2020 s-a dispus prin ordonanță clasarea cauzei, "întrucât fapta nu a fost săvârșită cu formă de vinovăție prevăzută de lege", cu drept de plângere în termen de 20 zile.
Întrucât fostul soț nu a achitat lunar alocația și au trecut aproximativ 3 luni de la ultima plată făcută în contul pus la dispoziție, ce ma sfătuiți să fac? Există vreo posibilitate să i să pună proprire pe salariul lunar, fără ca să mai trebuiască să apelez la executor judecătoresc sau la instanță?
Singura solutie este sa apelați în continuare la executor,lăsați sa se strângă cateva luni o sumă mai mare si apelați.Daca are salariu nu ar trebui să vă deranjeze prea mult cheltuielile de executare fiind recuperate de la debitor.
Vă mulțumesc!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Singura solutie este sa apelați în continuare la executor,lăsați sa se strângă cateva luni o sumă mai mare si apelați.Daca are salariu nu ar trebui să vă deranjeze prea mult cheltuielile de executare fiind recuperate de la debitor.