Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Buna ziua as avea o întrebare dacă pot contesta nota ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Buna ziua as avea o întrebare dacă pot contesta nota scăzută ...

Buna ziua as avea o întrebare dacă pot contesta nota scăzută a copiilor la purtare ei sunt sportivi de performanța și din cauza absențelor li sa scăzut nora la purtare aceste fiind 32 inclusiv pus și duminica absent ( normal din greșeală ) nu am fost informata nici eu nici copii despre aceasta situație ca li se va scădea nota la purtare și nuci nu sa hotărât la consiliul profesoral doar domnul dirigint singur plus ca înainte cu o luna le-a pus pa Facebookul clasei un mesaj copiilor mei fiind gemeni băieții sa își caute alta scoala este normal atitudinea acestui diriginte copii fiind mutați de la un liceu bun la LPS pentru acel motiv ca este un liceu sportiv unde se tine cont ca fac sport de performanța pe toată perioada școlii online nu a fost nici un fel de comunicare respectiv sa anunțe părinții sau copii asupra acestui aspect
Da, se poate contesta nota scăzută a copiilor la purtare .

Contestarea sancțiunilor ce pot fi aplicate elevilor, prevăzute la art. 16, se adresează, de către elev sau, după caz, de către părintele/tutorele/susținătorul legal al elevului, consiliului de administrație al unității de învățământ preuniversitar, în termen de 5 zile lucrătoare de la aplicarea sancțiunii.

Contestația se soluționează în termen de 30 de zile de la depunerea acesteia la secretariatul unității de învățământ. Hotărârea consiliului de administrație nu este definitivă și poate fi atacată ulterior la instanța de contencios administrativ din circumscripția unității de învățământ, conform legii.
Am discutat cu domnul director ieri deoarece atunci am fost informata de catalogul online despre situație și in urma discuției cu domnul director am constatat ca nimeni in afara de domnul diriginte nu avea cunoștințe despre aceasta situație fiind inclusiv și el șocat mi-a spus sa îl sun joi sa vadă dacă mai poate face ceva deoarece situația crede ca sa trimis la inspectorat i-am trimis inclusiv domnului diriginte motivări pentru absentele copiilor fiind eliberate de către clubul de fotbal unde joaca copii și mu sa comunicat ca nu sau trimis in timpul legal eu discutand cu dansul înainte cu doua zile și el mi-a spus sa le trimit ca le motivează drept urmare nu a motivat nimic su nuci măcar nu a comunicat cu mine fiind parintele copiilor ca urmează sa le scadă nota la purtare având cunoștința despre celelalte clase de la liceul sportiv ca toți diriginții au motivat copiilor absentele retroactiv și de pe luna Octombrie ei sunt singurii copii sportiv la care li sa scăzut nota la purtare pt absente având un nr de colegi de cel puțin 79-100 la acel liceu toți făcând aceleași antrenamente