Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract uzufruct viager

Buna seara,

Părinții mei dețin un imobil, apartament, pe care vor sa mi-l lase mie. Va rog sa-mi spuneți care este cea mai buna varianta juridică, care nu poate fi atacata de sora mea. De exemplu, daca închei un contract de uzufruct viager între mine și părinții mei, mai este necesar sa fac dovada transferului bancar ( suma stipulata in contract)?

Mulțumesc pentru timpul acordat,
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă va referiți la un contract de vânzare cumpărare cu rezerva dreptul de uzufruct viager, da, va trebui să achitați un pret real, prin virament bancar.
Altfel, vânzarea facuta către un descendent (in speță către dvs) este prezumata a fi donație deghizată.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
daca sunteti dispusa sa ii intretineti, puteti sa incheiati un contract de intretinere.
Daca nu si nici nu aveti bani sa il cumparati, vi-l poate dona.
si daca sora ataca donatia dupa moartea parintilor dvs, macar va avea o cota mai mica decat a dvs, 1/4.
Buna dimineata,

In primul rand, multumesc pentru raspunsul si timpul acordat.
Daca inchei un contract de intretinere, acesta poate fi atacat de catre sora mea?
Ce presupune acest contract? Trebuie sa adun toate documentele care atesta ca i-am intretinut?
Mentionez ca ei au venituri din care se pot intretine si singuri, iar stare de sanatate le permite acest lucru.

O zi frumoasa!

gi-jane2 a scris:

daca sunteti dispusa sa ii intretineti, puteti sa incheiati un contract de intretinere.
Daca nu si nici nu aveti bani sa il cumparati, vi-l poate dona.
si daca sora ataca donatia dupa moartea parintilor dvs, macar va avea o cota mai mica decat a dvs, 1/4.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
poate fi atacat de sora si asta,daca nu au nevoie de intretinere, inseamna ca nu i-ati intretinut, ati primit casa moca si tot donatie e.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu as zice ca sora dumneavoastra fiind un mostenitor rezervatar va putea ataca orice fel de act veti face intre parinti si dumneavoastra, pentru ca practic dumneavoastra intrebati pe aici cum sa o inlaturati pe sora dumneavoastra de la mostenire, si asta se poate dupa ce ii dati partea cuvenita, asta e parerea mea, poate altcineva va poate ajuta sa rezolvati problema altfel

Alte discuții în legătură

Contract de vanzare cumparare cu sau fara clauza de intretinere stoicagramona stoicagramona Buna ziua, doresc sa aflu daca, contractul de vanzare cumparare poate fi atacat in instanta de catre cumnatul meu, celalalt fiu al socrilor, in cazul de fata ... (vezi toată discuția)
Care sunt avantajele și dezavantajele donației cu întreținere și uzufruct? se poate face și intre persoane din afara familiei? neranegrescu neranegrescu Care sunt avantajele si dezavantajele donatiei cu intretinere si uzufruct? Se poate face si intre persoane din afara familiei? O persoana straina de familie ... (vezi toată discuția)
Conventie matrimoniala apoi contract vanzare ovidiumol ovidiumol Tatal meu are o fiica din prima casatorie si pe mine din a doua casatorie. Tata a mostenit o casa+teren => bun propriu, desi e mostenita in timpul ... (vezi toată discuția)