Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sunt însărcinată și despărțită , dacă Dumnezeu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sunt însărcinată și despărțită , dacă Dumnezeu ma ajuta ...

Sunt însărcinată și despărțită , dacă Dumnezeu ma ajuta sa duc sarcina pana la capăt și nu doresc sa trec in acte numele tatălui deoarece nu vrea sa depind de el pentru orice semnătura pot cere pensie alimentara ?

Am inteles, dacă eu declar ca nu stiu cine este tatăl ( mentinonez ca nu vreau sa depind de el pentru orice semnătura )el ce poate face , va cere test de paternitate .... și dacă eu nu sunt de-acord ?
gi-jane2, moderator
anamaria nu mai citati inutil mesaje anterioare.
nu va impune nimeni sa ziceti cine e tatatl, il declarati singura si va avea liniuta la tata.
nu e nevoie de test de paternitate, daca vrea, tatal il recunoaste la notar, starea civila sau instanta.
nu tine de acordul dvs.
gi-jane2, moderator
Daca nu stiti cine este tatal, sau nu vreti sa il declarati, sau el, la randul lui nu il recunoaste, copilul nu va primi pensie alimentara, va avea linie pe certificatul de nastere si un singur parinte (adica pe dvs).
Daca tatal isi recunoaste copilul, o poate face independent de vointa dvs. Fie ca sunteti sau nu de acord.
Ca efect al recunoasterii, va avea toate drepturile si obligatiile legale de tata (va plati pensie alimentara, va avea aceeasi autoritate parinteasca, va decide in tot ceea ce il priveste pe copil, va avea dreptul la vizita etc.)
Nu poate sa aiba doar obligatii(plata pensie) si nici un drept cum va doriti dumneavoastra.

mitabiciclista a scris:

Nu poate sa aiba doar obligatii(plata pensie) si nici un drept cum va doriti dumneavoastra.

Am înțeles , mulțumesc pentru răspunsuri .