Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj tehnic

Buna ziua si La multi ani tuturor
Mai am o intrebare referitor la somajul tehnic si anume :
daca pentru perioada de sarbatori de iarna s-a stabilit la nivel de companie ca toata lumea sa-si opreasca un numar de zile de concediu de odihna (5zile) pentru puntea dintre Craciun si Anul nou , iar eu fiind in somaj tehnic in perioada 05 octombrie 09 si 31 dec 09 mai am dreptul la aceste zile de concediu ?
Va multumesc anticipat si va doresc un an 2010 linistit si cu sanatate
Potrivit art.60 (2) din CCMN, cand din motive neimputabile salariatului acesta nu si-a efectuat integral concediul de odihna pe anul in curs, restul de concediu se va acorda pana la sfarsitul anului urmator, in perioada solicitata de salariat.

CO se acorda proportional cu perioada efectiv lucrata intr-un an calendaristic.
sa vad daca am inteles bine:
perioada de somaj tehnic din anul calendaristic 2009 , de trei luni , nefiind necesara din motive imputabile mie, nu imi afecteaza dreptul de co, deci in ianuarie 2010 pot beneficia de zilele ramase neefectuate in anul anterior
elagrosu a scris:

Buna ziua si La multi ani tuturor
Mai am o intrebare referitor la somajul tehnic si anume :
daca pentru perioada de sarbatori de iarna s-a stabilit la nivel de companie ca toata lumea sa-si opreasca un numar de zile de concediu de odihna (5zile) pentru puntea dintre Craciun si Anul nou , iar eu fiind in somaj tehnic in perioada 05 octombrie 09 si 31 dec 09 mai am dreptul la aceste zile de concediu ?
Va multumesc anticipat si va doresc un an 2010 linistit si cu sanatate

Cand sunteti in somaj tehnic nu puteti sa fiti si in concediu de odihna. Acesta urmand sa il efectuati dupa somajul tehnic.

Concediul de odihna se acorda pentru perioada efectiv lucrata, deci pentru cele 3 luni de somaj tehnic nu se acorda si concediu de odihna.
Doina Elena, Consultant resurse umane
dar daca inainte de a intra in somaj tehnic as fi efectuat toate zilele de co aferente anului 2009 , ce s-ar intimpla in acest caz?
ar trebui sa ce?
elagrosu a scris:

dar daca inainte de a intra in somaj tehnic as fi efectuat toate zilele de co aferente anului 2009 , ce s-ar intimpla in acest caz?
ar trebui sa ce?

In acest caz, daca ati fi efectuat toate zilele de CO trebuia sa inapoiati o parte din indemnizatia de CO aferenta zileleor efectuate in plus.