avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj tehnic

Buna ziua si La multi ani tuturor
Mai am o intrebare referitor la somajul tehnic si anume :
daca pentru perioada de sarbatori de iarna s-a stabilit la nivel de companie ca toata lumea sa-si opreasca un numar de zile de concediu de odihna (5zile) pentru puntea dintre Craciun si Anul nou , iar eu fiind in somaj tehnic in perioada 05 octombrie 09 si 31 dec 09 mai am dreptul la aceste zile de concediu ?
Va multumesc anticipat si va doresc un an 2010 linistit si cu sanatate
Cel mai recent răspuns: ctynn , utilizator 17:11, 3 Ianuarie 2010
Potrivit art.60 (2) din CCMN, cand din motive neimputabile salariatului acesta nu si-a efectuat integral concediul de odihna pe anul in curs, restul de concediu se va acorda pana la sfarsitul anului urmator, in perioada solicitata de salariat.

CO se acorda proportional cu perioada efectiv lucrata intr-un an calendaristic.
sa vad daca am inteles bine:
perioada de somaj tehnic din anul calendaristic 2009 , de trei luni , nefiind necesara din motive imputabile mie, nu imi afecteaza dreptul de co, deci in ianuarie 2010 pot beneficia de zilele ramase neefectuate in anul anterior
elagrosu a scris:

Buna ziua si La multi ani tuturor
Mai am o intrebare referitor la somajul tehnic si anume :
daca pentru perioada de sarbatori de iarna s-a stabilit la nivel de companie ca toata lumea sa-si opreasca un numar de zile de concediu de odihna (5zile) pentru puntea dintre Craciun si Anul nou , iar eu fiind in somaj tehnic in perioada 05 octombrie 09 si 31 dec 09 mai am dreptul la aceste zile de concediu ?
Va multumesc anticipat si va doresc un an 2010 linistit si cu sanatate


Cand sunteti in somaj tehnic nu puteti sa fiti si in concediu de odihna. Acesta urmand sa il efectuati dupa somajul tehnic.

Concediul de odihna se acorda pentru perioada efectiv lucrata, deci pentru cele 3 luni de somaj tehnic nu se acorda si concediu de odihna.
Ultima modificare: Duminică, 3 Ianuarie 2010
Doina Elena, Consultant resurse umane
dar daca inainte de a intra in somaj tehnic as fi efectuat toate zilele de co aferente anului 2009 , ce s-ar intimpla in acest caz?
ar trebui sa ce?
elagrosu a scris:

dar daca inainte de a intra in somaj tehnic as fi efectuat toate zilele de co aferente anului 2009 , ce s-ar intimpla in acest caz?
ar trebui sa ce?


In acest caz, daca ati fi efectuat toate zilele de CO trebuia sa inapoiati o parte din indemnizatia de CO aferenta zileleor efectuate in plus.

Alte discuții în legătură

Somaj tehnic maryang maryang Am o intrebare la dv. -daca un salariat intra in somaj tehnic cu data de 01.10.2009 si are dreptul la 10 zile de concediu de odihna cum procedam?Mentionam ca ... (vezi toată discuția)
Concediul de odihna Noelin Noelin In anul 2009 am avut dreptul la 27 de zile de concediu de odihna. In perioada 22.09.2009 - 31.12.2009 am fost in concediu medical si nu am reusit sa-mi ... (vezi toată discuția)
Acordarea drepturilor unui salariat in urma unei hotarari judecatoresti anicosma anicosma Unui salariat i se desface contractul individual de munca in luna decembrie 2010. In urma unor procese judecatoresti dupa 1 an-in decembrie 2011 salariatul ... (vezi toată discuția)