Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Cum se poate scadea din pret mai mult la o licitatie? ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Cum se poate scadea din pret mai mult la o licitatie? ...

Buna ziua,

La o licitatie, cum se poate scadea din pret mai mult?

Am cazul urmator: A fost o licitatie cu pretul de 700k lei. Ni se cere sa respectam numarul de ore de manopera. Am dat pretul pe ora de manopera la minimul de economie, respectiv 18 lei / ora, am scazut cheltuielile indirecte si profitul la 1%, am ajuns la suma de 525k lei. Oferta castigatoare a fost de 400k lei. Materialele, utilajele si transportul faceau in total 60k (multe dintre materiale erau asigurate de entitatea contractanta). Deci prin absurd, chiar daca acestea le treceam cu valoare 0, tot nu ajungeam la valoarea castigatoare de 400k.

Limita de contestatii a trecut. Va intreb pe viitor, pare ca se merge tot pe acelasi lucru, respectiv respectarea nr. de ore de manopera din caietul de sarcini, cum pot sa scad mai mult din pret, avand in vedere ca 80% din materiale le ofera entitatea contractanta?

Entitatea contractanta cere o oferta initiala, apoi cere oferta imbunatatita (sau posibilitatea de a ramane la oferta initiala). Pot sa scad orele de manopera la oferta imbunatatita? Altfel nu imi explic cum ceilalti ajung la preturi asa jos.
Niciun raspuns? Nu s-a mai confruntat nimeni cu astfel de situatii?