Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general De la contabil la lichidator?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

De la contabil la lichidator?

Care este drumul de parcurs de la contabil la lichidator autorizat?

Am terminat facultatea de contabilitate, am experienta de 15 ani in contabilitate (am tinut contabilitatea propriei mele firme) si doresc sa devin lichidator.

Care este procesul de urmat?

Multam frumos.
Pentru a putea deveni lichidator , trebuie sa indepliniti conditiile art. 25.din Ordonanta de urgenta nr. 86/2006
- Poate dobandi calitatea de practician in insolventa persoana care indeplineste urmatoarele conditii:
a) detine diploma de studii de invatamant superior de lunga durata in drept, stiinte economice sau inginerie si are
o experienta in domeniul juridic sau economic de cel putin 3 ani de la data obtinerii diplomei de studii superioare de
lunga durata;
b) nu se gaseste in vreunul dintre cazurile de nedemnitate prevazute de prezenta ordonanta de urgenta;
c) a promovat examenul de admitere in profesia de practician in insolventa, in conditiile prevazute de prezenta

Art. 28.prevede ca :
(1) Exercitarea profesiei de practician in insolventa este incompatibila cu:
a) activitatea salarizata in cadrul altor profesii, cu exceptia celor a caror compatibilitate este prevazuta la alin. (2);
b) ocupatiile care lezeaza demnitatea si independenta profesiei sau bunele moravuri;
c) lipsa sau limitarea capacitatii de exercitiu, in cazul persoanei fizice;
d) depasirea limitelor obiectului de activitate, in cazul persoanelor juridice.
(2) Exercitarea profesiei de practician in insolventa este compatibila cu:
a) activitati si functii didactice in invatamantul superior juridic sau economic;
b) calitatea de avocat, consilier juridic, expert contabil, contabil autorizat, evaluator, auditor financiar, arbitru,
mediator, conciliator, expert financiar.
(3) Interdictia prevazuta la alin. (1) se aplica, de asemenea, asociatilor, colaboratorilor si salariatilor societatii
civile profesionale ce au calitatea de administrator judiciar sau de lichidator judiciar.

Chiar daca OUG 86/2006 a fost modificata , conditiile de intrare in profesie au ramas aceleasi .

Mai multe detalii le puteti afla de pe site-ul uniunii nationale a practicienilor in insolventa [ link extern ] /
Am terminat facultatea de contabilitate, am experienta de 15 ani in contabilitate (am tinut contabilitatea propriei mele firme)

Art 33 din OUG 86 invocata de romania inedit spune astfel :
(1)La începutul exercitării profesiei, practicianul în insolvenţă efectuează un stagiu de pregătire profesională cu durata de 2 ani, perioadă în care are calitatea de practician în insolvenţă stagiar. Sunt scutite de stagiu persoanele care au exercitat timp de 10 ani funcţia de consilier juridic, economist sau inginer.
Bafta