Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Lichidare judiciara
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Lichidare judiciara

cum pot deveni lichidator judiciar, care sunt conditiile, ce pasi trebuie sa urmez pentru a desfasura o astfel de activitate
Poate dobândi calitatea de practician în insolvenţă persoana care îndeplineşte următoarele condiţii:
a) deţine diplomă de studii de învăţământ superior de lungă durată în drept sau ştiinţe economice şi are o experienţă în domeniul juridic sau economic de cel puţin 3 ani de la data obţinerii diplomei de studii superioare;
b) nu se găseşte în vreunul dintre cazurile de nedemnitate prevăzute la art. 27 alin. (1) din OUG nr.86/2006;
c) a promovat examenul de admitere în profesia de practician în insolvenţă, în condiţiile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă şi de Statut.

Mai multe detalii gasiti studiind Actele normative cu incidenta asupra desfasurarii activitatii
practicienilor în reorganizare si lichidare pe care le putet gasi aici: [ link extern ]
Multumesc, am sa consult adresa UNPIR.RO, legea si statutul acesteia