Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Exista conditii pentru creditarea firmei pentru ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Exista conditii pentru creditarea firmei pentru achizitie imobil de la asociatul unic (detinator imobil)? Multumesc pentru ajutor...

Creditare firma pentru achizitie imobil de la asociatul unic (detinator imobil)
Reformulati. Aveti un SRL cu as unic. si Aveti un imobil pe persoana fizica.
Vreti un credit de la banca, cu care SRLul dvs sa cumpere imobilul de la dvs persoana fizica.
De ce nu, daca banca crede ca este o investitie buna, va poate aproba (exceptand aprecierea ca in 99% din cazuri ceva e putred in astfel de situatii). Practic dvs ca persoana fizica, veti lua bani de la banca, iar firma va ramane obligata fata de banca si cu imobilul ipotecat.
Intrebarea care si-o va pune banca este : "Cu ce ajuta imobilul firma in realizarea obiectului de activitate al acesteia?"
Iar la intrebarea asta, dvs, pregatiti-va cu un raspuns.
Eu zic ca da, merita incercat. Bafta!
Va multumesc pentru detaliere si raspunsul targetat.

Intradevar, scenariul meu particular este cel prezentat de dumneavoastra.
Iata ce raspuns am primit de la o banca: ""este considerata o investitie in grup"" (in care eu, asociat unic al firmei PJ formez un grup cu mine, PF, detinator al imobilului...Si ca atare ei sunt ""reticenti"" fata de astfel de investitii...
Mie mi s-a parut un argument putin ""in decor"" fata de scopul bancar al sustinerii unei investii pe PJ (realizarea de profit), cu atat mai mult cu cat ei s-au aratat de acord sa finanteze achizitia unui
imobil pe PJ (deci tot investitia firmei mele) dar de la alta PF (eventual la un pret mai mare), in conditiile in care firma mea contribuie cu 30% la totalul necesar tranzactiei ( la fel ca si in cazul initial)...Singura explicatie pare a fi faptul ca finantarea unei investitii ""in grup"" (ca mai sus) este ca aceasta ar fi "mult mai riscanta" decat cea in care PJ achizitioneaza un imobil din piata, nu de la mine, PF...
Intrebarea mea este "de ce ar putea exista acest punct de vedere al bancii"...In mod normal, pe banca ar trebui sa o intereseze siguranta ca firma mea returneaza creditul, in ratele convenite, nu proprietarul imobilului achizitionat (eu, PF)...
Si raspunsul la intrebarea ipotetica a bancii, pe care o ridicati dvs: "este o investitie pe care mi-o permit, nu ma ajuta
in procesele prin care fac bani in firma, neaparat, dar e o investitie (pentru care si solicit creditul)..." Si companiile fac investitii (cand si le pot permite)...In cazul meu este o oportunitate simpla de a ma recapitaliza eu (PF) cu banii pe care
i-am investit in imobil in decursul timpului cat am lucrat ca angajat si actionar in firma mea, iar acum as vrea sa am lichidatea necesara achizitiei unui alt imobil ca PF...

Multumesc inca o data pentru raspuns, sper sa detaliati in continuare...
Da, am inteles. Noi, acum, putem sa speculam orice si sa expunem puncte de vedere.
Insa important este punctul de vedere al bancii si politica ei.
Salariatii bancii nu fac politica bancii, ci doar se conformeaza unor reguli trasate de Franz Josef, deci, ca atare, nu are importanta de ce va refuza, atata vreme cat va refuza.
Chiar daca logica dvs economica este mai solida decat logica de investitii a bancii, asta nu va ajuta prea mult atata vreme cat banii sunt la banca. Cred ca este simplu de inteles. In rest ...asa ca discutie, putem sa mai discutam, dar...
Multumesc mult pentru completare...
Banuiam si eu ca totul s-ar putea reduce la politica de creditare a bancii...
Toate cele bune...