Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Nelamuriri legate de legea 239/2020, privind plata ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Nelamuriri legate de legea 239/2020, privind plata gradinitei ...

Buna ziua!
Legat de legea 239/2020, privind plata gradinitei de catre angajator, se poate va rog sa ma ajutati cu urmatoarele intrebari?
1. Cate este varsta maxima a copilului pana la care se poata acorda?
2. Cum se calculeaza acesta suma, angajatorul ar avea ceva de pierdut de pe urma acordarii acestui sprijin?
Multumesc!
ana-cer, moderator
Legea nr. 239/2020 și Legea nr. 241/2020 – noi facilități fiscale
[ link extern ]

Educația timpurie (copii cu vârste de la 0 la 6 ani) face parte din învăţământul preuniversitar şi cuprinde, conform Legii Educației Naționale nr.1/2011, art.23, alin.1 lit.a:
- nivelul antepreșcolar (0—3 ani)
și
- învățământul preșcolar (3—6 ani). care cuprinde grupa mică, grupa mijlocie și grupa mare.