Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua!As vrea sa stiu,daca este corect ca o banca ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua!As vrea sa stiu,daca este corect ca o banca anume sa-ti ...

Buna ziua!As vrea sa stiu,daca este corect ca o banca anume sa-ti mandateze un contract de credit de nevoi personale,celor de la kruk,din 2018 si sa nu trimita o notificare in prealabil,decat in martie 2020 de catre cei de la kruk,prin care solicitau plata unei sume din contractulxincheiat cu respectiva banca.Este permis bancii sa ''fluture'' datele personale unor SRL-uri ca cei de la kruk,ca doar asta-i domeniul lor de activitate,te hartuiesc cu vizite,telefoane si pretind sume de bani,fara un temei legal,fara chitanta..cica depuneti in contul x, suma...
Kruk și alte firme asemenea sunt recuperatori de creanțe. Preiau de la bănci creditele neplătite de datornici, și le recuperează ei prin executare silită, sau prin înțelegere amiabila cu debitorul.

Din păcate, legea română le permite recuperatorilor să activeze pe teritoriul național.

Dacă considerați că va execută abuziv, vă puteți apăra, depunând la Judecătorie contestație la executare.
Recuperatorul nu vă poate executa el direct, ci va apela la un executor judecătoresc.
Dapix, utilizator