Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Mama mea a achitat in 2020 un avans (120 euro) pentru ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Mama mea a achitat in 2020 un avans (120 euro) pentru o excursie ...

Mama mea a achitat in 2020 un avans (120 euro) pentru o excursie in straintate. In timpul starii de urgenta, excursia a fost reprogramata pentru martie 2021. Acum am solicitat agentiei de turism o alta reprogramare sau anularea excuisiei, intrucat nu am reusit sa o programez pe mama pentru efectuarea vaccinului anticovid in timp utili, astfel incat sa se imunizeze pana la data plecarii. Agentia imi pretinde despagubiri de 174 euro. Precizez ca nu exista un contract de servicii turistice intre parti, doar chitanta de achitare a sumei de 120 euro. Ce pot sa fac in aceasta situatie ?
Sesizati ANPC cu un memoriu scris de către mama dvs în care povestește situatia si solicită să fie luate măsuri,formulti o notificare prin av etc.