Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Se achita la buget doar diferenta dintre TVA ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Se achita la buget doar diferenta dintre TVA vinzare-TVA import?

Buna ziua.
Firma nou-infiintata
neplatitoaree de TVA.
Import marfa non-ue , respectiv achit TVA la import. Apoi marfa e vinduta in DE la persoana fizica, adica plus TVA. Intrebare: se achita la buget doar diferenta dintre TVA vinzare-TVA import? Sau trebuie sa le achit integral ambele.
Multumesc
george-neagu, moderator
Dacă firma este neplătitoare de TVA, facturează făra TVA și in DE. Se achită TVA import.

Iulian MANEA, Contabil
Multumesc mult pentru atentia acordata.
Va rog sa ma lamuriti: cum procedez in cazul in care devin platitor de TVA?

Iulian Manea a scris:

Dacă firma este neplătitoare de TVA, facturează făra TVA și in DE. Se achită TVA import.

Dacă sunteți plătitor de TVA, faceți import, și vindeți în UE, atunci facturați tot fără TVA, dar cu taxare inversă, si aveti dreptul de a recupera TVA plătit în vamă (statul îi returnează efectiv, sau se compensează cu ce aveți de plată din alte tranzacții).

Dacă aceste tranzacții sunt cele care aduc cele mai multe venituri în firma, recomand înregistrarea ca plătitor de TVA prin opțiune.
Iulian MANEA, Contabil
Atat timp cat firma dvs. este neplatitoare de TVA nu veti avea treaba cu colectarea de TVA. Singura TVA cu care interactionati este cea achitata in vama la import. Evident ca respectiva TVA intregeste pretul de intrare al bunurilor care ulterior urmeaza a fi vandute cu adaos.
Alexandru Palaghia, Contabil