Forum Discuţii juridice Executare silită Cerere de actualizare a creantei Buna ziua! As dori sa ...
Discuție deschisă în Executare silită

Cerere de actualizare a creantei Buna ziua! As dori sa fac o ...

Cerere de actualizare a creantei
Buna ziua!
As dori sa fac o cerere de actualizare a creantei, deoarece sumele platite de mine nu corespund cu sumele aratate de catre executor in Incheierea primita prin posta. Si nu stiu exact ce trebuie scris in afara nr de dosar, numele meu, si ce solicit? Nu vreau sa mentionez in cerere ca nu mi corespund sumele, ptr ca apoi as vrea sa merg la avocat cu aceasta problema si cu o dobanda pe care executorul mi o pune pana la stingerea creditului. Nu am gasit niciun model de cerere, si sincer va spun, oricat de prosteasca suna intrebarea, nu ma pricep.
Multumesc,
L.N
Luati legatura cu un avocat la care ii aratati actele de executare si ii explicati nemultumirile dv.
Poate trebuie facuta o contestatie la executare impotriva acelei Incheieri de actualizare a creantei, care trebuie depusa in termen de 15 zile de la data comunicarii Incheierii de catre executor, la instanta.
Buna seara si multumesc pentru raspuns. Am sunat avocatul la care am fost initial cu executarea si i am spus de noile hartii venite. Acesta mi a sugerat sa fac mai intai o cerere de actualizare creante ( eu nestiind despre acest lucru). Mi a spus sa pun nr de dosar, evident datele mele si ceea ce cer. Am posibilitatea sa fac si o contestatie la acea incheiere, insa mi a spus ca o putem face dupa aceasta actualizare.
Si voiam sa stiu daca o cerere de genul trebuie sa mai cuprinda alte informatii in afara de cele spuse de avocat sau daca are un anumit format.

Multumesc,
L.N

Corina Capotã a scris:

Luati legatura cu un avocat la care ii aratati actele de executare si ii explicati nemultumirile dv.
Poate trebuie facuta o contestatie la executare impotriva acelei Incheieri de actualizare a creantei, care trebuie depusa in termen de 15 zile de la data comunicarii Incheierii de catre executor, la instanta.

Avocatul face-to-face este mai bun decat avocatul de pe internet, cu atat mai mult cu cat cunoaste speta. Nu prea inteleg, sunteti debitor sau creditor, adica aveti de incasat o suma de bani sens in care ati demarat o executare silita sau trebuie sa platiti o suma de bani actualizata de executor, la cererea creditorului?
Daca dv. aveti calitatea de creditor si doriti actualizarea sumelor solicitate a fi executate si incuviintate de instanta, puteti face o simpla cerere la executor, in dosarul de executare prin care solicitati actualizarea sumelor datorate cu rata inflatiei. Executorul va face calculele, nu va bateti capul cu asta.
Daca sunteti debitor si ati primit o Incheiere de actualizare a creantei si aveti nelamuriri in privinta calculului noii creante datorate actualizate, mergeti la executor si solicitati sa va prezinte modul de calcul al creantei actualizate. Aveti acest drept. Daca sunteti debitor, nu inteleg ce fel de cerere de actualizare a creantei sa faceti dv., pentru ca nu dv. o faceti, ci executorul la cererea creditorului.
Am vorbit cu avocatul la telefon, am fost acum 2 ani la dansa cu aceasta poprire. Eu sunt debitor. Cand am ajuns la avocat, a fost prea tarziu sa mai fac vreo contestatie ptr ca mi trecuse termenul. Prin urmare, s a instalat poprirea pe salariu. Acum am primit aceasta Incheiere cu sumele pe care le au adunat de la mine si cu posibilitatea de contestatie in 15 zile. Am sunat avocata pe aceasta problema ptr ca sumele lor nu corespund cu OP urile pe care le am. Si in aceasta situatie, avocata mi a spus sa fac o cerere de actualizare a creantei si de abia atunci sa vedem ce putem face daca sumele nu corespund in continuare, si cu o dobanda care mi se pune in continuu pana la achitatea integrala a creditului.

Corina Capotã a scris:

Avocatul face-to-face este mai bun decat avocatul de pe internet, cu atat mai mult cu cat cunoaste speta. Nu prea inteleg, sunteti debitor sau creditor, adica aveti de incasat o suma de bani sens in care ati demarat o executare silita sau trebuie sa platiti o suma de bani actualizata de executor, la cererea creditorului?
Daca dv. aveti calitatea de creditor si doriti actualizarea sumelor solicitate a fi executate si incuviintate de instanta, puteti face o simpla cerere la executor, in dosarul de executare prin care solicitati actualizarea sumelor datorate cu rata inflatiei. Executorul va face calculele, nu va bateti capul cu asta.
Daca sunteti debitor si ati primit o Incheiere de actualizare a creantei si aveti nelamuriri in privinta calculului noii creante datorate actualizate, mergeti la executor si solicitati sa va prezinte modul de calcul al creantei actualizate. Aveti acest drept. Daca sunteti debitor, nu inteleg ce fel de cerere de actualizare a creantei sa faceti dv., pentru ca nu dv. o faceti, ci executorul la cererea creditorului.