Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare Casa ,TVA 19%! Doresc sa cumpar o casa prin ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare Casa ,TVA 19%! Doresc sa cumpar o casa prin credit imobiliar ...

Buna ziua!
Doresc sa achizitionez o casa prin credit imobiliar in valoare de 120000€ si suprafata utila de 119 mp. Momentan casa se afla la stadiu de proiect cu toate avizele de constructie eliberate iar dezvoltatorul avand deja vandute la stadiul de finisaje interioare alte 4 case asemanatoare.
Acest dezvoltator nu doreste sa plateasca TVA de 19% pentru suma ce depaseste 97000 € si vrea ca eu sa ii dau sub forma de avans diferenta de la 97000 € pana la 120000€ ,mai exact suma de 23000€.Aceasta suma platindu-i-o printr-un contract de imprumut iar la finalizarea casei, in 8 luni, sa declaram la banca si notar pretul de vanzare al casei de 97000€ si nu de 120000€.

Vreau sa ma sfatuiti daca este legal si ce riscuri sunt va rog!

Multumesc anticipat!
Cat@lin, utilizator
Nu este niciun risc in afara de cel prin care sa platiti imprumutul si sa nu primiti nimic in schimb. Verificati si codul civil privind pretul fictiv, consecinte, samd. Astfel de porcarii se fac, nimic de zis, insa ramane de vazut in ce masura va asumati riscul. Bafta!!
Multumesc
Împrumut pe numele cui? Ce se întâmpla dacă nu finalizează casa? Are de unde sa va dea banii înapoi? Și aveți grija la falsul in declarații.
Răspunsul este simplu: căutați un alt dezvolator! Numai faptul că are nerușinarea să vă propiună o ilegalitate este de natură să vă simțiți jignit. Această escrocherie, cu dezvolatatorii imobiliari "pe persoană fizică" este foarte răspândită.

Cat@lin a scris:

Buna ziua!
Acest dezvoltator nu doreste sa plateasca TVA de 19% pentru suma ce depaseste 97000 € ......

Multumesc anticipat!

Problema este ca nu dezvoltatorul nu vrea sa plateasca tva de 19 % ci dumneavoastra vreti sa cumparati mai ieftin, cu TVA redus. El nu are nici o problema, daca dumneavoastra ii platiti TVA-ul de 19% La pretul casei fara TVA se adauga TVA-ul , ca la orice produs cumparat.