avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 732 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA imobiliare de la 5% la 19% pentru apartamente
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA imobiliare de la 5% la 19% pentru apartamente

TVA imobiliare de la 5% la 19% pentru apartamente intre 90000 si 140000, antecontract semnat in 2022 pe 5%, daca blocul se finalizeaza in 2023 se va trece din nou la 19% conform propunerii guvern.
Intrebarea este, sunt acoperit de acest paragraf din promisiune?
"Noi partile am convenit de comun acord ca in cazul in care, se vor aduce modificari codului fiscal prin eliminarea sau diminuarea cotei reduse de tva %5, pretul convenit va ramane ferm .... (acelasi din promisiune)"
Multumesc frumos
Ultima modificare: Miercuri, 29 Iunie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: irina.pricop , utilizator 12:11, 29 Iunie 2022
Interpretabil, dupa parerea mea. Fiindca TVA-ul se aplica la pret, procentual, asa ca depinde cum e exprimat pretul. El poate sa ramana 30.000E dar cu TVA mai mare de 5%. Adica ramane pretul fix dar creste TVA-ul prin cresterea procentului aplicabiil. TVA-ul nu e pret .... Deci e interpretabil.
Pretul perceput este 147.000 tva 5% inclus

irina.pricop a scris:

Interpretabil, dupa parerea mea. Fiindca TVA-ul se aplica la pret, procentual, asa ca depinde cum e exprimat pretul. El poate sa ramana 30.000E dar cu TVA mai mare de 5%. Adica ramane pretul fix dar creste TVA-ul prin cresterea procentului aplicabiil. TVA-ul nu e pret .... Deci e interpretabil.

Raman la parerea ca e interpretabil. depinde de buna credinta a fiecaruia. Pretul e 140.000, TVA-ul e 7.000. Pretul ramane 140.000, ferm, cum a fost connvenit. Ramane de vazut buna credinta in aplicarea procentului de TVA. Pe de alta parte, si daca procentul creste, nici dezvoltatorul nu poate sa va incaseze mai putin, ca nu e legal. Iar apartamentul ala are si el un pret in contabilitatea dezvoltatorului, nu poate fi azi 140.000 si maine 135.000

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proiect de lege art. 291 din codul fiscal (legea nr. 227/2015) Ponny Ponny Buna ziua, In legatura cu proiectul de lege privind modificarea art. 291 din Codul Fiscal (Legea nr. 227/2015) pentru majorarea plafoului de TVA de la 5% ... (vezi toată discuția)
Tva imobiliare de la 19% la 5%, antecontract semnat in 2021, blocul se finalizeaza 2022 ElenaC84 ElenaC84 Buna ziua, Am dat avans pentru un apartament cu 3 camere intr-un bloc in constructie cu termen de finalizare in 2022 (pret apt 116k+TVA 19% =137.000) . ... (vezi toată discuția)
Achizitionare apartament nou, direct de la dezvoltator. lsp lsp Buna ziua, Sunt in curs de achizitiona un apartament nou, direct de la dezvoltator. M-am lovit de problema tva-ului. Sunt la prima proprietate, ... (vezi toată discuția)