Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Permis auto.Schizofrenie.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Permis auto.Schizofrenie.

Buna ziua!Am certificat de handicap grad accentuat permanent nerevizuibil pe motiv de schizofrenie paranoida.Exista vreo sansa sa dau de permis auto?Va multumesc!!
Buna seara. Persoanele cu tulburarile mintale grave, congenitale sau dobandite ca urmare a unor afectiuni, traume ori interventii neurochirurgicale, retard psihic sever sau problemele comportamentale grave datorate varstei, dar si tulburarile grave ale capacitatii de judecata, comportament ori adaptabilitate nu pot obtine permisul de conducere. Normele minime privind aptitudinile fizice si mentale necesare pentru conducerea unui autovehicul sunt aprobate prin Ordinul Ministrului Sanatatii nr. 1.162/2010, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 631 din 8 septembrie 2010, cu modificarile si completarile ulterioare, Ordinul nr. 1.049 din 5 iulie 2019.
Salut! Ai reușit să obții permisul?

netsky a scris:

Buna ziua!Am certificat de handicap grad accentuat permanent nerevizuibil pe motiv de schizofrenie paranoida.Exista vreo sansa sa dau de permis auto?Va multumesc!!