Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune casa fara acte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune casa fara acte

Buna ziua.As dori si eu ceva lamuriri pentru o succesiune.E vorba de bunici,ambii decedati,a ramas o casa veche,taraneasca,fara acte,terenul de sub constructie fiind trecut in titlul de proprietate impreuna cu gradina,pe acelasi titlu de proprietate fiind trecute si terenurile aflate in extravilan.Este vorba de 4 mostenitori,4 frati,dintre care unul ar vrea sa isi faca o casa.In acest caz poate sa faca succesiunea doar pe terenul intravilan aflat in titlul de proprietate,cel in extravilan fiind impartit deja in 4 faptic,la intelegere intre ei.Ce se intampla cu casa veche,fara valoare in momentul de fata, pe care nu este nici un act,doar e inregistrata la primarie si se plateste impozit?
rozaliaersek, utilizator
Pt casa trebuie făcut proces de accesiune imobiliara.
Multumesc!