avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Confiscare specială.... Acum ceva timp am fost prins ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Confiscare specială.... Acum ceva timp am fost prins cu un grinder ...

Confiscare specială.... Acum ceva timp am fost prins cu un grinder metalic care conținea 0.11 g marijuana... Am fost in instanta sa dispus renunțarea la urmărire penală. Am primit foile acasă în care spune că ,cantitatea a fost distrusa la teste am scăpat doar cu plata cheltuielilor de judecată...iar astăzi am primit o citație că intimat pentru confiscare specială pentru acel grinder cred.... Am de ce să îmi mai fac griji? Sau așa este procedura?
Ultima modificare: Vineri, 26 Februarie 2021
Utilizator 2212, utilizator
Cel mai recent răspuns: Utilizator 2212 , utilizator 18:22, 26 Februarie 2021
Buna ziua!
Bunurile desinate a fii folosite pentru savarsirea faptei prevazute de legea penala sunt supuse confiscarii speciale( in speta grinderul) .. Nu aveti de ce sa va faceti griji in ceea ce priveste solutia data in cauza.
Buna ziua.. deci e decât o formalitate sa înțeleg.. pot sa nu mă prezint?

Ana Maria Serban a scris:

Buna ziua!
Bunurile desinate a fii folosite pentru savarsirea faptei prevazute de legea penala sunt supuse confiscarii speciale( in speta grinderul) .. Nu aveti de ce sa va faceti griji in ceea ce priveste solutia data in cauza.

Da, aveti deschisa alegerea de a nu va prezenta. Se va judeca oricum in lipsa dumneavoastra.
Ultima modificare: Vineri, 26 Februarie 2021
Ana Maria Serban , Avocat
Ar putea avea vreun impact lipsa mea.ce s-ar putea întâmpla în cel mai rău caz atâta timp cât să renunțat la urmărirea penala?

Ana Maria Serban a scris:

Da, aveti deschisa alegerea de a nu va prezenta. Se va judeca oricum in lipsa dumneavoastra.

Asa cum am mentionat anterior solutia data confiscarii nu va afecta in niciun fel solutia pronuntata deja in cauza.
Dumneavoastra nu veti suporta nicio consecinta daca nu va prezentati.
Instanta urmeaza sa admita sau sa respinga propunerea Parchetului in ceea ce priveste Confiscarea Speciala, solutie ce vi se va comunica ulterior.

Alte discuții în legătură

Confiscare speciala art. 315 lit. c ncpp Victor2017 Victor2017 Buna seara, Anul trecut am fost prins cu un grinder in care se afla si o cantitate foarte mica de canabis. Mentionez ca acesta mi-a fost confiscat de catre ... (vezi toată discuția)
Calitate de intimat proces penal intrebarea131 intrebarea131 Buna ziua, am fost chemat in calitate de intimat intr-un dosar pentru confiscare speciala (art. 315 lit. c NCPP), detinere de droguri de risc pentru consum ... (vezi toată discuția)
Va rog mult am nevoie de un răspuns .. am fost prins cu un grinder ... Utilizator 2212 Utilizator 2212 Va rog mult am nevoie de un răspuns .. am fost prins cu un grinder cu foarte putina marijuana. Am fost la DIICOT în calitate de martor ,apoi urmând să fiu ... (vezi toată discuția)