Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Confiscare specială.... Acum ceva timp am fost prins ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Confiscare specială.... Acum ceva timp am fost prins cu un grinder ...

Confiscare specială.... Acum ceva timp am fost prins cu un grinder metalic care conținea 0.11 g marijuana... Am fost in instanta sa dispus renunțarea la urmărire penală. Am primit foile acasă în care spune că ,cantitatea a fost distrusa la teste am scăpat doar cu plata cheltuielilor de judecată...iar astăzi am primit o citație că intimat pentru confiscare specială pentru acel grinder cred.... Am de ce să îmi mai fac griji? Sau așa este procedura?
Utilizator 2212, utilizator
Buna ziua!
Bunurile desinate a fii folosite pentru savarsirea faptei prevazute de legea penala sunt supuse confiscarii speciale( in speta grinderul) .. Nu aveti de ce sa va faceti griji in ceea ce priveste solutia data in cauza.
Buna ziua.. deci e decât o formalitate sa înțeleg.. pot sa nu mă prezint?

Ana Maria Serban a scris:

Buna ziua!
Bunurile desinate a fii folosite pentru savarsirea faptei prevazute de legea penala sunt supuse confiscarii speciale( in speta grinderul) .. Nu aveti de ce sa va faceti griji in ceea ce priveste solutia data in cauza.

Da, aveti deschisa alegerea de a nu va prezenta. Se va judeca oricum in lipsa dumneavoastra.
Ana Maria Serban , Avocat
Ar putea avea vreun impact lipsa mea.ce s-ar putea întâmpla în cel mai rău caz atâta timp cât să renunțat la urmărirea penala?

Ana Maria Serban a scris:

Da, aveti deschisa alegerea de a nu va prezenta. Se va judeca oricum in lipsa dumneavoastra.

Asa cum am mentionat anterior solutia data confiscarii nu va afecta in niciun fel solutia pronuntata deja in cauza.
Dumneavoastra nu veti suporta nicio consecinta daca nu va prezentati.
Instanta urmeaza sa admita sau sa respinga propunerea Parchetului in ceea ce priveste Confiscarea Speciala, solutie ce vi se va comunica ulterior.