avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Iata intrebarea mea: Tata a decedat si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Iata intrebarea mea: Tata a decedat si conturile pe ...

Buna ziua,
Iata intrebarea mea:
Tata a decedat si conturile pe care era titular sint blocate.
Pot aceste conturi sa fie deblocate la cererea mostenitorilor, sotie plus copii?
Mentionez ca nu avem certificat de mostenitori.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:50, 27 Februarie 2021
Buna seara. Nu puteti avea acces la aceste conturi fara un certificat de mostenitor, sau un certificat de calitate de mostenitor. Indicat este sa dezbateti suucesiunea si astfel notarul face adrese catre bancile indicate (daca le cunoasteti), deoarece aceste sume revin tuturor mostenitorilor, in functie de cota-parte.

Ma gindeam la cazul ca as cere, printr- un avocat, instantei judecatoresti de resort sa ridice sechestrul de pe conturi.
Se poate accepta aceasta cerere?
In ce conditii?
Nu. Nu e un sechestru, conturile sunt blocate ca dumele apratin decedatului.
Cand veti fi mostenitori, sumele se impart intre acestia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune - conturi bancare miara miara Daca o persoana are bani depusi in banca ( cu un imputernicit care poate scoate banii), dupa decesul sau acei bani revin imputernicitului sau se impart la toti ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa tata, 2 copii + cea de-a doua sotie Diana I. Diana I. Buna ziua, Tata tocmai a decedat. Suntem doi copii din prima sa casatorie, incheiata acum peste 30 ani. A ramas in viata actuala sa sotie, care detine toate ... (vezi toată discuția)
Valorificare bun sechestrat Claudymariaa Claudymariaa Teren detinut de 2 rude indepartate,decedate,este sechestrat de anaf. Tatal meu-nepot, a primit un plic cu o adresa destinata decedatelor propietare cum ca ... (vezi toată discuția)