Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Iata intrebarea mea: Tata a decedat si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Iata intrebarea mea: Tata a decedat si conturile pe ...

Buna ziua,
Iata intrebarea mea:
Tata a decedat si conturile pe care era titular sint blocate.
Pot aceste conturi sa fie deblocate la cererea mostenitorilor, sotie plus copii?
Mentionez ca nu avem certificat de mostenitori.
Buna seara. Nu puteti avea acces la aceste conturi fara un certificat de mostenitor, sau un certificat de calitate de mostenitor. Indicat este sa dezbateti suucesiunea si astfel notarul face adrese catre bancile indicate (daca le cunoasteti), deoarece aceste sume revin tuturor mostenitorilor, in functie de cota-parte.

Ma gindeam la cazul ca as cere, printr- un avocat, instantei judecatoresti de resort sa ridice sechestrul de pe conturi.
Se poate accepta aceasta cerere?
In ce conditii?
Nu. Nu e un sechestru, conturile sunt blocate ca dumele apratin decedatului.
Cand veti fi mostenitori, sumele se impart intre acestia.