Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara,vreau să donez o parte din terenul curtii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara,vreau să donez o parte din terenul curtii ficei ...

Bună seara,vreau să donez o parte din terenul curtii ficei mele si as vrea să stiu dacă poate face intabularea si să construiască o casă pe el.Multumesc anticipat.
Faceti dezmebrare si donati si apoi fara isi ia autorizatie de constructie si construieste.
Pana sa faceti asta, interesati-va la primarie cae sunt conditiile care trebuiesc indeplinite ca sa obtina autorizatie.
Daca are conditii imposibil de indeplinit, faceti o convetie cu aceasta in ce priveste terenul, in sensul ca ii permiteti sa construiasca pe terenul dvs si poate obtine autorizatie asa.
gi-jane2, moderator
Mai simplu si clar este să dezmembrati terenul, să îi donati fiicei lotul necesar construirii, apoi in calitate de proprietar al terenului, poate obține autorizație de construire.