Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Buna ziua. Daca ma poate ajuta cineva cu experienta in ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Buna ziua. Daca ma poate ajuta cineva cu experienta in administratia ...

Buna ziua. Daca ma poate ajuta cineva cu experienta in administratia publica locala...sunt consilier local si la una din sedintele ordinare am avut pe ordinea de zi 2 puncte legat de proiectarea si executia a doua punti. Rapoarte de specialitate care au ajuns la mine nu au fost insotite de niciun deviz. Am cerut conducerii primariei (primar si secretar UAT) sa-mi transmita devizele prin e-mail lucru care nu s-a intamplat. La urmatoarea sedinta am rugat sa mi se dea devizele si atunci mi-au spus ca nu sunt publice si numai daca fac cerere scrisa sa mi le elibereze. Intrebarea mea este cum sa formulez acea cerere cu referire la lege ca sa pot intra in posesia documentatiei. Va multumesc!
Codul Administrativ:

ARTICOLUL 218
Accesul la informaţii

(1) Dreptul aleşilor locali de a avea acces la orice informaţie de interes public nu poate fi îngrădit.
(2) Autorităţile administraţiei publice centrale şi locale, instituţiile, serviciile publice, precum şi persoanele juridice de drept privat sunt obligate să asigure informarea corectă a aleşilor locali, potrivit competenţelor ce le revin, asupra treburilor publice şi asupra problemelor de interes local.

Devizele respective vor face parte dintr-o viitoare documentație de achiziție publică, ca urmare nu pot fi considerate informații secrete!

Domnule primar
Subsemnatul... consilier local în cadrul Consiliului local... în temeiul art. 218 din OUG 57/2019 - Codul Administrativ, vă rog să-mi puneți la dispoziție devizele... aferente proiectului de hotărâre.... pentru proiectare+execuție 2 punți (sau cum se cheamă).
Kyandra, moderator